Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejvíc sexy jsou ženy ve dvaadvaceti, počítat umíme nejlíp v padesáti. Co ještě ukázala studie?

Nejvíc sexy jsou ženy ve dvaadvaceti, počítat umíme nejlíp v padesáti. Co ještě ukázala studie?

Jak staré ženy jsou pro muže nejatraktivnější, kdy se lidé cítí na vrcholu spokojenosti nebo ve kterém věku je nejmenší pravděpodobnost smrti? Server Business Insider sestavil na základě vědeckých studií a průzkumů přehled vrcholů v životě člověka.

7-8 let: studium jazyka

Začít s druhým jazykem je ideální kolem sedmého a osmého roku života. Většině lidí jde cizí jazyk lépe do hlavy ještě před nástupem puberty.

8-9 let: věk přežití

Nejméně pravděpodobná smrt je v případě Američanů kolem osmého a devátého roku. Tento věk bez úhony překlene 9998 dětí z 10 tisíc.

22 let: vrchol půvabu

Kdy je žena nejatraktivnější pro muže? Podle údajů z jedné z největších seznamek se muži soustředí nejvíce na 22leté ženy. Zájem o ně se přitom nemění ani se zvyšujícím se věkem mužů.

23 let: vrchol spokojenosti

Nejvíc celkově spokojení se lidé nejčastěji cítí, když je jim 23 let, ukázal průzkum v Německu.

25 let: nárůst svalové hmoty

Vrchol mužnosti přichází s pětadvacítkou. Svalová hmota je v tomto věku v nejlepší kondici a vydrží tak ještě dalších deset až 15 let.

50 let: rychlé počty

I když jsou školní a studentská léta dávno pryč, nejlépe člověk ovládá matematiku až v padesáti. Nejlepší počtáři vyšli z průzkumu právě z řad padesátníků.

75 let: smíření se s vlastním tělem

Dojít ke spokojenosti s vlastním tělem trvá většině lidí skoro celý život. Dvě třetiny amerických mužů se spokojí s vnímáním sama sebe s blížícími se osmdesátinami. Ženy se začínají cítit dobře v průměru o pět let později.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1