Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Některé Oscarové filmy ještě stihnete v kině. Jiné jsou už oficiálně ke stažení, poradíme kde

1080p720p360p

Americká filmová akademie rozdala jubilejní 90. sadu zlatých sošek. Absolutním vítězem se stal snímek Tvář vody. Hned v závěsu ale skončili například Blade Runner 2049, Dunkerk nebo Zlatým glóbem ověnčené drama Tři billboardy za Ebbingem. 

Tvář vody (The Shape of Water)

Tak trochu jiné romantické drama Tvář vody se stalo nejen nejlepším snímkem roku, zlatou sošku si odnesl i jeho režisér Guillermo del Toro. Porotci ocenili i filmovou hudbu Alexandra Desplata a výpravu Paula Austerberryho. Film, který letošní udílení Oscarů ovládl, je stále ještě možné zhlédnout v kině, a ke stažení bude jak pro platformu iOS, tak pro Android.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Film, který ovládl Zlaté glóby, se dočkal dvou sošek, obě akademie udělila hercům. Jednu z nich si za nejlepší výkon v hlavní roli odnesla Frances McDormandová, té druhé se coby herec ve vedlejší roli dočkal Sam Rockwell. Kriminální drama bude až do čtvrtka k vidění v našich kinech, ke stažení pak bude pro platformu iOS a Android.

1080p 720p 360p
Tři billboardy kousek za Ebbingem mají pomoci s hledáním vraha, odhalují však mnohem víc... od 18. 1. 2018 i v českých kinech. • Trailer.

Dunkerk

Válečný film Christophera Nolana se může pochlubit hned třemi Oscary. Jednu sošku získal za nejlepší střih a další dvě za mix a střih zvuku. Snímek, které z několika pohledů zaznamenává evakuaci britských a francouzských vojáků v roce 1940, je ke stažení na Google Play i na iTunes.

720p 360p
Dunkerk - trailer s českými titulky

Blade Runner 2049

Pokračování kultovního snímku Blade Runner také neodešlo s prázdnou, jednu ze sošek si odnesl kameraman Roger Deakins, druhou film získal za vizuální efekty. Sci-fi thriller je možné stáhnout na Google Play i na iTunes.

720p 360p
Filmové triky pro film Blade Runner 2049 vyráběli i Češi

Nejtemnější hodina (Darkest Hour)

Snímek Nejtemnější hodina, který mapuje cestu jednoho z nejzápadnějších politiků 20. století, si odnesl dva Oscary. Jednoho akademie udělila Garymu Oldmanovi za ztvárnění Winstona Churchilla, druhého si díky perfektním maskám odnesla trojice Tsuji, Malinowski a Sibbicková. Životopisné drama je je ještě možné vidět v kinech, za nedlouho ale bude i ke stažení pro iOS i Android.

720p 360p
Nejtemnější hodina

Uteč (Get Out)

Ziskem sošky za nejlepší původní scénář možná trochu překvapil horor Uteč, který napsal a zrežíroval Jordan Peele. Horor, který se pouští do otázek kolem rasové nesnášenlivosti, je možné zhlédnout například na Netflixu.

1080p 720p 480p 360p 240p
Uteč

Coco

Nejlepším animovaným celovečerním snímkem se stala rodinná hudební komedie Coco. Samostatnou sošku získala i jeho úvodní píseň Remember Me od Kristen Anderson-Lopezové a jejího manžela Roberta Lopeze. Coco je v současnosti ještě stále v kinech, brzy se ale zřejmě objeví na Google Play a iTunes.

1080p 720p 360p
Vítěz Oscarů je rybí soft porno, Del Torův slabší kus. Nejvíc mě překvapilo Uteč, říká Cífka

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1