Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němcům se vrátil Boeing unesený v 70. letech. Má jim připomínat, že se „nenechají zastrašit“

Němcům se vrátil Boeing unesený v 70. letech. Má jim připomínat, že se „nenechají zastrašit“

Letadlo Landshut společnosti Lufthansa, unesené před 40 lety teroristy napojenými na ultralevicovou Frakci Rudé armády (RAF), je z velké části znovu v Německu. Ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera přistál dnes ráno nákladní letoun typu Antonov 124 s mnoha kusy rozebraného stroje Landshut. Zbývající části mají dorazit z Brazílie v poledne dalším nákladním letounem. Převezeny budou do Dornierova muzea ve Friedrichshafenu, kde bude Landshut po renovaci vystaven, informovala agentura DPA.

Na podzim 1977 čelila spolková republika do té doby bezprecedentní vlně teroristických činů a únosů. Druhá generace Frakce Rudé armády (RAF) se jimi snažila dosáhnout osvobození zakladatelů této teroristické skupiny Andrease Baadera, Gudrun Ensslinové a Jana-Carla Raspeho, kteří v té době seděli ve zvláštní části stuttgartského vězení Stammheim.

Součástí teroristické vlny byl i únos letadla Boeing 737 společnosti Lufthansa, které směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad Mohanem. Čtyřčlenné palestinské komando spolupracující s RAF se stroje s 86 cestujícími a pěti členy posádky zmocnilo 13. října. Po několika mezipřistáních - během jednoho z nich teroristé zastřelili kapitána letadla - stroj o čtyři dny později dosedl na plochu letiště v somálském hlavním městě Mogadišu.

Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na somálském letišti ukončilo speciální německé protiteroristické komando GSG 9, kterému se podařilo rukojmí osvobodit. Všichni akci přežili. Trojice zakládajících členů RAF byla ten samý den ráno nalezena mrtvá ve svých celách; spáchala sebevraždu.

Stroj Landshut, jehož jméno je od té doby nerozlučně spjato s terorismem RAF, německá Lufthansa opravila a už o čtyři týdny po osvobození znovu používala až do roku 1985. Po několikanásobné změně majitele letadlo nakonec skončilo zrezivělé na brazilském "hřbitově letadel" ve městě Fortaleza.

Letos stroj koupilo německé ministerstvo zahraničí za 20.000 eur (520.000 korun), což podle něho odpovídá ceně šrotu o stejné váze. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) k nákupu uvedl, že dějiny letadla jsou dramatické a nanejvýš aktuální v dnešní době, kdy nás ohrožuje docela jiný druh terorismu. Poselství Landshutu je "nenecháme se zastrašit", řekl ministr Gabriel.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1