Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německé dráhy chtějí pojmenovat vlak po Anně Frankové. „Neuctivé,“ ozývá se kritika

Německé dráhy chtějí pojmenovat vlak po Anně Frankové. „Neuctivé,“ ozývá se kritika

Vlna kritiky se snesla na německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) kvůli úmyslu pojmenovat jeden ze svých vlaků po židovské dívce Anně Frankové. Za nevkusný úmysl považují hlavně proto, že právě ve vlacích deportovali nacisté na smrt miliony Židů včetně samotné Frankové, informovala agentura DPA. Rezervovaný postoj k nápadu zaujala i nadace, která spravuje odkaz Anny Frankové, asi nejznámější oběti masového vraždění Židů během druhé světové války.

Snaha pojmenovat jeden z nové generace vysokorychlostních vlaků po Anně Frankové je součástí nového projektu společnosti Deutsche Bahn, která chce tímto způsobem uctít celkem pětadvacet významných Němců.

Po železnici by v budoucnu měly jezdit vlaky pojmenované například po poválečných kancléřích Konradovi Adenauerovi, Ludwigu Erhardovi a Willym Brandtovi, po členech protinacistické odbojové organizace Bílá růže sourozencích Hansovi a Sophii Schollových, po teologovi a odbojáři Dietrichovi Bonhoefferovi, filosofech Hannah Arendtové a Karlovi Marxovi či herečce a zpěvačce Marlene Dietrichové. Jména vybrala odborná porota z návrhů ze strany veřejnosti.

Pojmenování jednoho z vlaků po Frankové kritizovala třeba poslankyně německého parlamentu za konzervativní bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU) Iris Eberlová. „Pojmenovat vlak 'Anne Franková' je neuctivé,“ uvedla na twitteru. Už před ní kritizoval výběr jména i novinář Julian Reichelt. „Německé dráhy teď pojmenují vlaky po obětech deportací provedených drahami a začnou s Annou Frankovou,“ napsal žurnalista deníku Bild.

Rezervovaný postoj vyjádřila k plánu Německých drah i amsterodamská Nadace AnnyFrankové. „Pojmenování vyvolává kontroverze a my tomu rozumíme,“ uvedla v prohlášení. Spojení Anny Frankové s vlakem podle ní vyvolává asociace s pronásledováním Židů a deportacemi během druhé světové války. „Uvědomujeme si ale také, že takovéto iniciativy většinou vznikají s dobrým úmyslem,“ doplnila nadace.

Cílem projektu je „uctít tyto osobnosti a udržet je v živé paměti“, uvedla dnes mluvčí Německých drah. Jméno Anny Frankové jako symbolu mírového soužití různých kultur podle ní v anketě lidé navrhovali nejčastěji. Německé dráhy jsou si vědomy své zodpovědnosti a kriticky se vypořádávají s dějinami organizace, na jejíž činnost navazují, dodala mluvčí DB.

Předchůdcem Německých drah byly Německé říšské dráhy (Deutsche Reichsbahn), které pomáhaly při deportaci milionů Židů a dalších obětí nacistického režimu do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Anna Franková se narodila v roce 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a o pět let později utekla spolu s rodiči před nacistickým režimem do Nizozemska. Během války se několik let skrývala v Amsterodamu. Anne si v úkrytu vedla deník, který je dnes jedním z nejznámějších svědectví o holokaustu. Nakonec byl však jejich úkryt prozrazen. Anne zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Deník Anne Frankové byl přeložen do 67 více než šedesáti jazyků a prodalo se ho více než 30 milionů kusů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744