Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Netradiční výuka pro chůvy. Prestižní škola zařadila do osnov protiteroristické kurzy

Netradiční výuka pro chůvy. Prestižní škola zařadila do osnov protiteroristické kurzy

Prestižní britská škola pro chůvy Norland College jde s dobou. Do své výuky pod tlakem moderní doby zařadila i protiteroristické kurzy, píše AFP.

Sebeobrana, únikové řízení vozidla či kybernetická bezpečnost jsou nyní kurzy, které musí absolvovat studenti prestižní školy, z níž se rekrutují chůvy budoucí světové smetánky. Doba se změnila a škola musí reagovat na nové výzvy moderního světa. „Trénink chůvám pomůže aby dokázaly myslet dopředu a připravily se pro potenciálně nebezpečné situace,“ říká o nabídce nových kurzů Paul Gibson, bývalý šéf britské protiteroristické jednotky.

Absolventky školy zaujímají ta nejprestižnější místa v oblasti péče o děti – dělají chůvy potomkům byznysmenů, politiků i královských rodů, musí proto být připraveny na nečekané situace. Například španělská chůva Maria Teresa Turrion Borrallová, která se starala o prince George, byla rovněž absolventkou této školy.

„Kurzy jsme zařadili proto, abychom našim klientům ukázali, že o jejich potomky se bude starat někdo, kde bude připravený zachovat chladnou hlavu v jakékoliv situaci,“ říká ředitelka školy Janet Roseová. „To potvrzují i naše studentky – jsou mnohem více připravené a více sebejisté v tom, že profesionálně zvládnou každou situaci,“ dodává. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1