Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neuvěřitelná fotka manželek státníků. Partner lucemburského premiéra pobouřil Erdoganovu choť

Neuvěřitelná fotka manželek státníků. Partner lucemburského premiéra pobouřil Erdoganovu choť

Tradiční společné fotografování manželek a partnerek hlav států zemí severoatlantické aliance (NATO) bylo ve čtvrtek kontrastním bojem idejí otevřeného liberalismu a tradičního rodinného života. Na tradičně dámskou fotografii se totiž dostal i „první gentleman“ Gauthier Destenay, partner lucemburského premiéra Xaviera Bettela. A postavil se hned vedle Emine Erdoganové, muslimské manželky tureckého prezidenta Recepa Erdogana. 

Destenayse se na fotografii prvních světových dam dočkal vskutku výjimečného místa – mezi první dámou USA Melanií Trumpovou a muslimskou manželkou tureckého prezidenta Erdogana Emine. Ta z toho, že je na společné fotografii vedle přítele premiéra – gaye, nebyla vůbec nadšená, uvedl server Daily Mail. Za vše hovořil její výraz tváře. 

První gentleman Destenay do manželství s Bettelem vstoupil v roce 2015, poté, co Lucembursko uzákonilo svazky osob stejného pohlaví. "Svou homosexualitu jsem nikdy neskrýval, ale ani jsem nebyl politik, který by svou kariéru tvořil na tom, že je gay," řekl ke své orientaci Bettel. Lucemburský pár je nyní jediný gay pár, který je v čele země. Dříve se svou afinitou k osobám stejného pohlaví netajila například bývalá islandská premiérka Johanna Siguroardottirová či bývalý belgický premiér Elio DiRupo, ti však již v úřadě nejsou. 

Kromě Destenaye, Trumpové a Erdoganové byla na fotografii i čerstvá první dáma Francie Brigitte Trogneuxová, Slovniska Mojca Stropniková či belgická královna Mathilda. Fotografie vznikla před společnou sobotní večeří v belgickém královském paláci.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1