Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neviditelný zabiják. Kvůli levné výrobě na druhém konci světa ročně předčasně zemře až 750 tisíc lidí

Neviditelný zabiják. Kvůli levné výrobě na druhém konci světa ročně předčasně zemře až 750 tisíc lidí

To, že lidé v některých částech světa pracují za pár dolarů na den, aby lidé ve vyspělém světě mohli kupovat levná trička, je všeobecně známé. Jenže globalizace a oddělená výroba od spotřeby může i zabíjet. Podle vědců umírají ročně stovky tisíc lidí kvůli znečištění ovzduší, které způsobil mezinárodní obchod.

Vědci odhadují, že kvůli přemísťování výroby do jiných zemí a následné dopravě zemřelo v roce 2015 přes 750 tisíc lidí předčasně. Studie časopisu Nature pak mluví až o milionech úmrtí, ke kterým došlo kvůli nemocím spojeným se špatným ovzduším. . Přitom znečištění nemuselo vzniknout v regionu, ve kterém bylo vyprodukováno, píše The Independent. „Mezinárodní obchod přispívá ke globalizaci emisí a znečištění a je výsledkem toho, že se zboží produkuje v jednom regionu a konzumuje jinde,“ vysvětluje studie.

Firmy se často stěhují do míst, kde nejsou tak přísné předpisy ohledně znečišťování životního prostředí, a pak jednoduše výrobky do zemí, kde je po těch produktech poptávka, přepraví. Jenže celý tento proces některé lidi pomalu zabíjí.

Z globalizace těží asi nejvíce Čína a v posledních desítkách let velmi rychle ekonomicky rostla. Jenže to vedlo také k alarmujícímu znečišťování ovzduší, které Peking donutilo soustředit se na obnovitelné zdroje energie.

Takové snahy by podle vědců v Číně i v Indii pomohly ke zlepšení ovzduší nejen v regionu, kde emise vznikají, ale i všude na světě, protože znečištění vzduchem putuje. Podle vědců emise z Číny způsobily předčasnou smrt 3100 lidí na Západě. Produkce zboží pro západoevropské a americké trhy je v Číně spojena s 108 tisíci úmrtími.

Podle profesora Dabo Guana, ekonoma zabývajícího se životním protředím, to svědčí o tom, že znečišťování ovzduší není pouze záležitostí těch zemí, ve kterých vzniká a jedná se o globální problém.

„Mezinárodní obchod globalizuje problém znečištění ovzduší, protože odděluje produkci od spotřeby,“ říká. „V naší globalizované ekonomice zboží a služby spotřebované v jednom regionu způsobují vznik znečištění ovzduší a souvisí s úmrtností v jiných regionech,“ dodává. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744