Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevinná fotka ze summitu nepřestává čeřit vodu. Homosexuální partner lucemburského premiéra podle Bílého domu vůbec neexistuje

Nevinná fotka ze summitu nepřestává čeřit vodu. Homosexuální partner lucemburského premiéra podle Bílého domu vůbec neexistuje

Zatímco světoví lídři řešili na summitu NATO v polovině tohoto týdne ožehavé otázky, jejich drahé polovičky pózovaly na společné fotografii. Byl mezi nimi ale i partner předsedy lucemburské vlády, homosexuál a "první gentleman" země Gauthier Destenay, který udělal z jindy zcela standardní fotografie velké téma. Už dříve si média všímala poněkud ledového výrazu první dámy Turecka stojící před ním. Teď ale nový a těžko pochopitelný přešlap přišel přímo z Bílého domu. Ten muže jednoduše zcela ignoroval.

Z oficiality se rychle stalo téma žijící si vlastním životem. Bílý dům snímek zveřejnil s odstupem na svém facebooku a o partnerovi lucemburského premiéra nepadlo ani slovo. "První dáma Melania Trumpová na snímku s belgickou královnou Mathildou, v centru, a dalšími chotěmi lídrů NATO," stojí v popisku. Dobrá, říkáte si, z partnera se nejspíš stala "choť"...

Ale Bílý dům vás nenechá na pochybách. Následuje totiž přesný výčet všech dam, všechna jména a původ. Jen gentleman z Lucemburska chybí. V popisku není byť sebemenší zmínka. Jak uvádí Newsweek, příspěvek byl na facebooku v nezměněné formě k nalezení nejméně šest hodin, než editor webu The Daily Beast zveřejnil na twitteru své zamyšlení. "Existuje důvod, proč Bílý dům nezahrnul prvního gentlemana Lucemburska v popisku fotografie? Myšleno nehomofobní důvod?" tázal se.

Bílý dům na dotaz z počátku nereagoval a nebylo zřejmé, proč se rozhodl muže, který je na fotografii jen těžko přehlédnutelný, ignorovat. Řada dalších uživatelů přístup kritizovala jako lajdáctví nebo spíše otevřeně anti-homosexuální postoj. "Je to zcela neuctivé a jen to ukazuje úroveň hlouposti některých zaměstnanců Bílého domu," uvedl například jeden z nich. Náprava přišla až po mnoha hodinách a urgencích.

První gentleman Destenay do manželství s Bettelem vstoupil v roce 2015, poté, co Lucembursko uzákonilo svazky osob stejného pohlaví. "Svou homosexualitu jsem nikdy neskrýval, ale ani jsem nebyl politik, který by svou kariéru tvořil na tom, že je gay," řekl ke své orientaci Bettel. Lucemburský pár je nyní jediný gay pár, který je v čele země.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1