Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nežádoucí. Trumpovy firmy stahují z webu fotky prezidenta a jeho dcery

Nežádoucí. Trumpovy firmy stahují z webu fotky prezidenta a jeho dcery

Snímky Donalda Trumpa a jeho půvabné dcery Ivanky sloužily miliardářovým společnostem dlouho jako dobrá reklama. Firmy spojené s novým prezidentem teď stahují jeho fotky ze svých internetových stránek i reklamních materiálů, aby eliminovaly riziko střetu zájmů.

Zatímco vysocí státní úředníci nesmějí svými fotografiemi lákat ke koupi zboží či jiných produktů, na prezidenta se v USA podobné omezení nevztahuje. Etika Bílého domu byla ovšem dosud taková, že se hlava státu chovala, jako by zákon platil i pro ni. Byznysmen Donald Trump se rozhodl v tradici pokračovat, a tak musejí jeho snímky pryč.

Stejně se před lety zachoval jiný republikán, George W. Bush, což tehdejší šéf etiky Bílého domu okomentoval následovně: „Nedovolíme, aby snímky prezidenta USA a první dámy – nebo kohokoliv, kdo bude vystupovat jako první dáma – byly využívány komerčními internetovými stránkami za účelem výdělku,“ cituje deník New York Times slova Richarda W. Paintera.

Ve druhém lednovém týdnu tak Donald Trump prohlásil, že odstraní jakékoliv vazby, které by mohly vést k nežádoucímu střetu zájmů v případě jeho osoby. Stejně tak se nechala slyšet Ivanka Trumpová, že na čas přeruší své spojení se společností Trump Organization a svou vlastní firmou zaměřenou na módu a oděvní doplňky.

Jejich jednání uvítal Norman Eisen, který se staral o etické jednání hlavy státu za vlády Baracka Obamy. Přesto stále vidí některé nedostatky. Naráží tak na skutečnost, že budoucí prezident nadále zůstal majitelem svých firem a pouze je přestal aktivně řídit.

„Problémem je, jako v případě jiných kroků Donalda Trumpa, polovičatost tohoto opatření, které působí jako malý kousek náplasti přes otevřenou ránu. Dokud se totiž definitivně nevzdá vlastnictví těchto podniků, nelze eliminovat konflikty, stejně jako bezpočet kontroverzí a riziko skandálu a korupce,“ upozorňuje Eisen.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744