Nezadržují jen běžence. Ploty na hranicích ohrožují populaci vzácných zvířat | info.cz

Články odjinud

Nezadržují jen běžence. Ploty na hranicích ohrožují populaci vzácných zvířat

Vysoký plot zakončený žiletkovým drátem, který Maďaři vztyčili na hranicích se Srbskem, má za úkol zabránit skupinám migrantů pokračovat v cestě do Evropské unie. Nejsou to ale jen běženci, kteří nemůžou překročit kdysi volnou hraniční linii. Plot ovlivňuje život zvířat, z nichž některé druhy byly už předtím kriticky ohrožené, píše server Politico.

Ostře sledované území, kde jsou davy policistů na straně jedné a migranti na straně druhé, má i své obyvatele ze zvířecí říše - je to například případ slepců malých, kteří žijí právě na hranici Maďarska a Srbska.

Tato zvířata žijí na světě jen ve třech izolovaných koloniích, jednou z nich v současnosti prochází plot, který ji rozdělil na dvě části. Základy bariéry zasahují až dva metry pod zemský povrch a slepec je tak nedokáže podhrabat. Už tak malá kolonie byla rozdělena na dvě části a biologové varují, že to může mít drtivý dopad na rozmnožování těchto pozoruhodných hlodavců.

Slepci jsou velice citliví na jakékoliv zásahy člověka do jejich přirozeného prostředí, nikdy třeba nevytvářejí své chodby a sídla pod poli, která člověk obdělává. Co s nimi udělá, když v hraničním pásmu jejich podzemní tunely ze dne na den rozdělí zeď, není těžké domyslet.

Potíže pro zástupce fauny představuje i plot, který vyrostl na hranici Slovinska a Chorvatska. Ohradil totiž tradiční migrační koridor vlků, kteří při svých divokých toulkách krajinou pobíhali Balkánem od Řecka po Slovinsko. Ohroženy vyhynutím jsou i další šelmy jako rysové či medvědi hnědí, kterým se dříve na jihoevropském poloostrově skvěle dařilo.

Dříve žili vědci v naději, že se v případě hraničních bariér jedná pouze o dočasná opatření, která časem opět padnou k zemi. Vítr z plachet takovým myšlenkám ale bere skutečnost, že Maďaři svůj plot neustále vylepšují a letos na jaře chystají další inovace 175 kilometrů dlouhé a 3,5 metru vysoké bariéry, která se táhne na jižním okraji země. Padnout by na to mělo 120 milionů eur a zátaras by měl být trvalého charakteru.

Přírodovědcům tak opět přibývají vrásky na čele. „Zdá se, že jediné zvíře, které neumí létat, nebude v budoucnu moci překročit plot nebo pod ním podlézt. Pro bezbrannou populaci slepce malého z Vojvodiny tato výstavba představuje definitivně ohrožení jejího křehkého života,“ řekl serveru Politico maďarský biolog Attila Nemeth.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud