Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezadržují jen běžence. Ploty na hranicích ohrožují populaci vzácných zvířat

Nezadržují jen běžence. Ploty na hranicích ohrožují  populaci vzácných zvířat

Vysoký plot zakončený žiletkovým drátem, který Maďaři vztyčili na hranicích se Srbskem, má za úkol zabránit skupinám migrantů pokračovat v cestě do Evropské unie. Nejsou to ale jen běženci, kteří nemůžou překročit kdysi volnou hraniční linii. Plot ovlivňuje život zvířat, z nichž některé druhy byly už předtím kriticky ohrožené, píše server Politico.

Ostře sledované území, kde jsou davy policistů na straně jedné a migranti na straně druhé, má i své obyvatele ze zvířecí říše - je to například případ slepců malých, kteří žijí právě na hranici Maďarska a Srbska.

Tato zvířata žijí na světě jen ve třech izolovaných koloniích, jednou z nich v současnosti prochází plot, který ji rozdělil na dvě části. Základy bariéry zasahují až dva metry pod zemský povrch a slepec je tak nedokáže podhrabat. Už tak malá kolonie byla rozdělena na dvě části a biologové varují, že to může mít drtivý dopad na rozmnožování těchto pozoruhodných hlodavců.

Slepci jsou velice citliví na jakékoliv zásahy člověka do jejich přirozeného prostředí, nikdy třeba nevytvářejí své chodby a sídla pod poli, která člověk obdělává. Co s nimi udělá, když v hraničním pásmu jejich podzemní tunely ze dne na den rozdělí zeď, není těžké domyslet.

Potíže pro zástupce fauny představuje i plot, který vyrostl na hranici Slovinska a Chorvatska. Ohradil totiž tradiční migrační koridor vlků, kteří při svých divokých toulkách krajinou pobíhali Balkánem od Řecka po Slovinsko. Ohroženy vyhynutím jsou i další šelmy jako rysové či medvědi hnědí, kterým se dříve na jihoevropském poloostrově skvěle dařilo.

Dříve žili vědci v naději, že se v případě hraničních bariér jedná pouze o dočasná opatření, která časem opět padnou k zemi. Vítr z plachet takovým myšlenkám ale bere skutečnost, že Maďaři svůj plot neustále vylepšují a letos na jaře chystají další inovace 175 kilometrů dlouhé a 3,5 metru vysoké bariéry, která se táhne na jižním okraji země. Padnout by na to mělo 120 milionů eur a zátaras by měl být trvalého charakteru.

Přírodovědcům tak opět přibývají vrásky na čele. „Zdá se, že jediné zvíře, které neumí létat, nebude v budoucnu moci překročit plot nebo pod ním podlézt. Pro bezbrannou populaci slepce malého z Vojvodiny tato výstavba představuje definitivně ohrožení jejího křehkého života,“ řekl serveru Politico maďarský biolog Attila Nemeth.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744