Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezkrachují? Aerolinky se chtějí k cestujícím chovat jako k lidem

Nezkrachují? Aerolinky se chtějí k cestujícím chovat jako k lidem

V Kanadě vás už z letadla nevyhodí. Alespoň to plánují severní sousedé USA, kterým už došla trpělivost z kauzami vykázaných cestujících. V Kanadě se teď totiž chystá nové nařízení, podle kterého aerolinky nebudou moci náhodně vyhazovat pasažery z přeplněných letů. Nová úprava reaguje na dubnovou kauzu amerického doktora, jemuž letištní personál v Chicagu při vyvádění dokonce způsobil krvavá zranění.

„K cestujícím se budeme chovat jako k lidem, ne jako k číslům,“ slibuje v prohlášení kanadský ministr dopravy Marc Garneau. Díky novým pravidlům, která zahrnují převážně práva cestujících, chce zabránit vyvádění pasažérů s platným lístkem z letadla. To je běžnou praxí, jak potvrdil i dubnový incident z amerického letiště v Chicagu.

Podle ministra nebude vykázání cestujících kvůli přeplněnosti možné ani na domácích ani na mezinárodních letech, které budou vzlétat z kanadské půdy. Aerolinky se v podobných případech budou moci podle listu The Guardian zeptat, zda se nenajde nějaký dobrovolník, který by místo opustil sám. Případně mohou nabídnut zájemcům vyšší kompenzaci. Nemohou ale nikoho přinutit násilím. Ministr chce také v novém nařízení nastavit minimální hodnotu kompenzace za zničené zavazadlo.

Nová pravidla by měla platit pravděpodobně od roku 2018. Kanada tak odpovídá na běžnou praxi uplatňovanou na území USA, která minulý měsíc vyústila ve skandál. Aerolinky United Airlines chtěly tehdy ve vyprodaném letu přepravit i své zaměstnance a potřebovaly uvolnit čtyři místa. Devětašedesátiletý doktor David Dao ale tehdy odmítl své místo opustit a ochranka ho musela z letadla vyvést násilím. Lékař byl po zákroku zraněný a s leteckou společností se chce soudit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744