Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neznámá sociální síť Vero vyzvala na souboj Instagram a Facebook. Dřív se ale knockoutovala vlastními problémy

Neznámá sociální síť Vero vyzvala na souboj Instagram a Facebook. Dřív se ale knockoutovala  vlastními problémy

Jen málokdo donedávna slyšel o sociální síti Vero. Neznámý startup, který si za tři roky svého fungování připsal jen 150 tisíc stažení, se však znenadání stal hitem. Během několika dnů síť Vero náhle zaznamenala tři milionů nových uživatelů. Nadějná alternativa Facebooku nebo Instagramu se dokonce několik dní držela mezi vůbec nejstahovanějšími aplikacemi pro obě nejrozšířenější mobilní platformy. Pohádkový úspěch se ale přesto jeví jako vzdálený. Vero se totiž topí v problémech, které příliv nových uživatelů jen umocnil. Nabízí se proto otázka: Je vůbec v něčích silách zavedené značky na poli sociálních sítí ohrozit?

Vero uživatele přilákala tím, že se vyvarovala funkcí a prvků, které jsou na Facebooku a Instagramu terčem kritiky. Zeď s novými příspěvky byla kompletně bez reklam a nové posty se neřadily podle důležitosti, ale chronologicky, jak je uživatelé sdíleli. Nemělo tedy hrozit, že by se v záplavě upřednostněných starších příspěvků ztrácely ty nové.

Za sociální sítí Vero stojí 39letý miliardář libanonského původu Ajman Harírí. Syn libanonského premiéra Rafíka Harírího, který byl v roce 2005 zavražděn, si předsevzal, že vytvoří sociální sít, která nebude do soukromí svých uživatel zasahovat do takové míry, jako to činí zavedení sociální giganti typu Facebook.

Díky absenci reklam měla platforma později fungovat na bázi předplatného. Uživatelé ovšem měli za své peníze mít jistotu, že data o jejich aktivitě nebudou poskytnuta společnostem třetích stran za účelem cílené reklamy.

Nebývalý boom, kdy počet nových profilů začal růst geometrickou řadou, ale přinesl technické problémy. Servery společnosti provozující síť Vero totiž pod takovým náporem zkolabovaly.

Další ránu pro nadějný rozjezd alternativy zavedených sociální sítí zasadily kontroverze kolem šéfa projektu Haririho. Ten zastával mezi roky 2005 až 2013 vedoucí pozici ve stavební firmě svého otce. Po jehož smrti převzal vedení společnosti Saudi Oger bratr Ajmana. Samotný Harírí podle svých slov prodal podíl ve firmě, aby mohl financovat právě rozjezd sítě Vero.

Saudi Oger ukončila svou činnost loni poté, co nebyla schopna proplatit výplatní pásky svých zaměstnanců. Problémy údajně způsobila saudskoarabská vláda, která zpozdila proplacení státních stavebních zakázek.

Harírí se teď bránil tím, že s firmou už nemá nic společného. Tiskové zprávy sítě Vero z roku 2016 ho ale představují rovněž jako viceprezidenta firmy Saudi Oger. Libanonský miliardář se holt v očích zázračně uvědomělé mládeže koketující s jeho sociální sítí náhle stal symbolem zla a tím, kdo účelově neplatil dělníkům. Některým lidem také vadilo, že se na vývoji platformy podílejí ruští technici. Zkrátka lavina kontroverzí nabrala na síle a pro uživatele, kteří jinak zjevně nemají problém s masovými globálními sítěmi jako Facebook a Instagram, byla příliš.

Náhlý vzestup a útlum sítě Vero dává vzpomenout na řadu jejích předchůdců, kteří se marně pokoušeli ukrojit něco z trhu ovládaného několika málo celosvětovými obry. Podobné ambice měly například projekty jako Ello, Mastodon nebo Peach. Všechny však nakonec skončily v propadlišti dějin.

Sesadit společnosti jako Facebook z trůnu se tak zdá být nemožné. „Problém těchto malých sítí je v tom, že ze začátku nemají kapitál. Pokud s něčím novým přijde nějaký startup, například Snapchat, tak Facebook okamžitě přebírá to, v čem se odlišuje a snaží se to rychle aplikovat do svého prostředí,“ říká k dominanci Facebooku marketingový expert Michael Skřivan s tím, že velké revoluce se v oblasti sociálních médií nejspíš nedočkáme.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744