Neznámá sociální síť Vero vyzvala na souboj Instagram a Facebook. Dřív se ale knockoutovala vlastními problémy | info.cz

Články odjinud

Neznámá sociální síť Vero vyzvala na souboj Instagram a Facebook. Dřív se ale knockoutovala vlastními problémy

Jen málokdo donedávna slyšel o sociální síti Vero. Neznámý startup, který si za tři roky svého fungování připsal jen 150 tisíc stažení, se však znenadání stal hitem. Během několika dnů síť Vero náhle zaznamenala tři milionů nových uživatelů. Nadějná alternativa Facebooku nebo Instagramu se dokonce několik dní držela mezi vůbec nejstahovanějšími aplikacemi pro obě nejrozšířenější mobilní platformy. Pohádkový úspěch se ale přesto jeví jako vzdálený. Vero se totiž topí v problémech, které příliv nových uživatelů jen umocnil. Nabízí se proto otázka: Je vůbec v něčích silách zavedené značky na poli sociálních sítí ohrozit?

Vero uživatele přilákala tím, že se vyvarovala funkcí a prvků, které jsou na Facebooku a Instagramu terčem kritiky. Zeď s novými příspěvky byla kompletně bez reklam a nové posty se neřadily podle důležitosti, ale chronologicky, jak je uživatelé sdíleli. Nemělo tedy hrozit, že by se v záplavě upřednostněných starších příspěvků ztrácely ty nové.

Za sociální sítí Vero stojí 39letý miliardář libanonského původu Ajman Harírí. Syn libanonského premiéra Rafíka Harírího, který byl v roce 2005 zavražděn, si předsevzal, že vytvoří sociální sít, která nebude do soukromí svých uživatel zasahovat do takové míry, jako to činí zavedení sociální giganti typu Facebook.

Díky absenci reklam měla platforma později fungovat na bázi předplatného. Uživatelé ovšem měli za své peníze mít jistotu, že data o jejich aktivitě nebudou poskytnuta společnostem třetích stran za účelem cílené reklamy.

Nebývalý boom, kdy počet nových profilů začal růst geometrickou řadou, ale přinesl technické problémy. Servery společnosti provozující síť Vero totiž pod takovým náporem zkolabovaly.

Další ránu pro nadějný rozjezd alternativy zavedených sociální sítí zasadily kontroverze kolem šéfa projektu Haririho. Ten zastával mezi roky 2005 až 2013 vedoucí pozici ve stavební firmě svého otce. Po jehož smrti převzal vedení společnosti Saudi Oger bratr Ajmana. Samotný Harírí podle svých slov prodal podíl ve firmě, aby mohl financovat právě rozjezd sítě Vero.

Saudi Oger ukončila svou činnost loni poté, co nebyla schopna proplatit výplatní pásky svých zaměstnanců. Problémy údajně způsobila saudskoarabská vláda, která zpozdila proplacení státních stavebních zakázek.

Harírí se teď bránil tím, že s firmou už nemá nic společného. Tiskové zprávy sítě Vero z roku 2016 ho ale představují rovněž jako viceprezidenta firmy Saudi Oger. Libanonský miliardář se holt v očích zázračně uvědomělé mládeže koketující s jeho sociální sítí náhle stal symbolem zla a tím, kdo účelově neplatil dělníkům. Některým lidem také vadilo, že se na vývoji platformy podílejí ruští technici. Zkrátka lavina kontroverzí nabrala na síle a pro uživatele, kteří jinak zjevně nemají problém s masovými globálními sítěmi jako Facebook a Instagram, byla příliš.

Náhlý vzestup a útlum sítě Vero dává vzpomenout na řadu jejích předchůdců, kteří se marně pokoušeli ukrojit něco z trhu ovládaného několika málo celosvětovými obry. Podobné ambice měly například projekty jako Ello, Mastodon nebo Peach. Všechny však nakonec skončily v propadlišti dějin.

Sesadit společnosti jako Facebook z trůnu se tak zdá být nemožné. „Problém těchto malých sítí je v tom, že ze začátku nemají kapitál. Pokud s něčím novým přijde nějaký startup, například Snapchat, tak Facebook okamžitě přebírá to, v čem se odlišuje a snaží se to rychle aplikovat do svého prostředí,“ říká k dominanci Facebooku marketingový expert Michael Skřivan s tím, že velké revoluce se v oblasti sociálních médií nejspíš nedočkáme.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud