Články odjinud

„Nikdy nezapomenu na zápach hořícího masa a kůže.“ Od tragédie v katalánském kempu uplynulo 40 let

„Nikdy nezapomenu na zápach hořícího masa a kůže.“ Od tragédie v katalánském kempu uplynulo 40 let

Nápis In Memoriam a 215 zlatých hvězd - podle počtu obětí - na jednom z apartmánů připomíná tragédii, která se stala před čtyřiceti lety v kempu Los Alfaques (Alfacs) na východě Španělska. Rekreantům v kempu, který leží v katalánské provincii Tarragona, se stala osudnou blízká poloha u silnice. Po výbuchu projíždějící cisterny s propylenem shořela tehdy třetina kempu.

„Bylo právě půl druhé odpoledne a rekreanti měli siestu po obědě. Děti si hrály a rodiče se opalovali,“ popsal dnes události z 11. července 1978 katalánský deník La Vanguardia. Nikdo netušil, že za pár minut nastane v kempu se zhruba osmi sty lidí peklo.

Cisterna, která převážela zkapalněný plyn, vybuchla právě v okamžiku, když projížděla kolem kempu. Podle pozdějšího vyšetřování výbuch nastal v horkém počasí zřejmě proto, že cisterna obsahovala více látky, než byla její povolená kapacita. Nádrž také neměla bezpečnostní ventil. Od vybuchlé cisterny se vznítily propanbutanové lahve v kempu a benzinové nádrže aut.

Na místě uhořelo 158 lidí a dalších 57 podlehlo zraněním, zejména popáleninám, v nemocnici. Sedm desítek lidí zranění přežilo. Dvě z obětí se nepodařilo identifikovat, většina mrtvých byli turisté z Francie, Belgie, Nizozemska a Německa.

„Byl to strašný pohled - spálená těla, popálení lidé a další, kteří se snažili pomáhat, ale nemohli nic dělat,“ vzpomněl na neštěstí v dnešním vydání místního deníku Diari de Tarragona fotograf Ramon Segú Chinchilla. Ten dorazil na místo s tehdejším místním starostou. „Neměl jsem ani sílu dělat fotky,“ řekl Chinchilla, který jich ale nakonec udělal asi dvě stě. Na místě fotil například i fotograf deníku El País, který dnes 40. výročí neštěstí připomenul fotoreportáží.

Tragédii v kempu zažil i jeho současný majitel Mario Gianni, jemuž bylo tehdy devět let. "Nikomu z mé rodiny se nic nestalo, ale někteří naši přátelé přišli o život," řekl deníku La Vanguardia. Uvedl, že jeho rodina zakládala kemp v roce 1956 s velkým nadšením a že do něj jezdila spousta jejich známých a přátel.

Neštěstí zažil i Llorenç Navarro, jemuž bylo tehdy 14 let. I on se spolu s dalšími snažil pomáhat ostatním. "Nikdy nezapomenu na tu hrůzu, na zápach hořícího masa a kůže," popsal Navarro deníku La Vanguardia. Navarro dnes stojí v čele hnutí, které bojuje za lepší bezpečnost na silnicích.

Po tragédii bylo podle deníku La Vanguardia přijato několik opatření pro bezpečnější převoz nebezpečných nákladů. Cisterny s takovými látkami například musejí jezdit jen po dálnicích, mají se vyhýbat obydleným lokalitám a musejí mít bezpečnostní ventily.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud