Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikola z facebookové jízdy smrti: první setkání s její zachránkyní skončilo v slzách

Nikola z facebookové jízdy smrti: první setkání s její zachránkyní skončilo v slzách

Objetí a slzy – takové bylo setkání Nikoly V. (24), která přežila jízdu smrti v přímém přenosu na Mostecku, s její zachránkyní. Jako díky darovala dívka Ivě S. bernardýna záchranáře.

„Už jedeme 120, během chvilky… 140!“ hlásila kamarádům prostřednictvím živě vysílaného videa na Facebooku Nikola, když 6. července vyjížděly s kamarádkou Nikol B. (†21) z Mostu. Za pět minut se měli všichni sejít. Místo toho ale u Obrnic přišel náraz, ticho a pak nářek. Byl to hlas Ivy S. ze Zlína, který zraněnou, ale zázrakem živou Nikolu uklidňoval, když v šoku bolestí sténala. „Já jsem Iva. Ze Zlína. My jsme tady zastavili. Ležte, prosím, sanita už jede,“ říká na záznamu videa a při tom jí nadzvedávala hlavu, aby mohla lépe dýchat.

Setkání plánovala Nikola od okamžiku, kdy se dostala z nemocnice. „Chtěla jsem jí s rodiči osobně poděkovat,“ vysvětlila. Zlín je od Teplic ale z ruky, a tak na setkání došlo až před pár dny. „Měli jsme cestu do Břeclavi. Paní Iva to má blízko, a tak za námi přijela,“ řekla Blesku Nikola. Jaké to bylo? „Když jsem vystoupila z auta, objala mě a já jí poděkovala. To bylo moc hezké,“ vzpomíná Nikola.

Dvě hodiny si Iva s Nikolou a jejími rodiči povídali v cukrárně. K nehodě se ale prý vrátili jen okrajově. „Bavili jsme se spíš o tom, jak se nám teď daří. Jaké to bylo, bojovat s nechtěnou popularitou. Zkušenost máme obě. Chtěly jsme se víc poznat,“prozradila Nikola. Během setkání ženy, včetně dívčiny matky, stěží zadržovaly slzy.

Čtěte pokračování článku na Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1