Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nivea žehlí trapas kvůli rasistické reklamě. Sloganu „Bílá je čistota" využila krajní pravice

Nivea žehlí trapas kvůli rasistické reklamě. Sloganu „Bílá je čistota" využila krajní pravice

Kosmetická značka Nivea žehlí trapas na sociálních sítích. Na Facebooku zveřejnila reklamu na antiperspirant, který doprovodila sloganem „white is purity“ neboli „bílá je čistota“. Toho se okamžitě chytla krajní pravice.

Stránka Nivey na Facebooku má celosvětově téměř 20 milionů fanoušků. Reklamní post cílil na ty z Blízkého východu. Jeho popularita ale hranice regionu přesáhla. To když se ho chopilo krajně pravicové hnutí Alt-right.

„Nivea: oficiální antiperspirant Alt-right,“ hlásal jeden z účtů extremistů. Další zmínil, že si Nivea vybrala stranu, na které stojí a přidal i dva nejpopulárnější komentáře pod originálním příspěvkem obsahující fotku Adolfa Hitlera a žabáka Pepeho, kterého Liga proti hanobení loni zařadila mezi nenávistné symboly.

Jiní lidé však německé značce spílali za rasistický post. Nivea posléze uznala, že její příspěvek doprovázený slovy „Udržuj to čisté, udržuj to jasné. Nenech nic to zničit“ mohl působit zavádějícím dojmem.

„Byly tu rostoucí obavy ohledně etnické diskriminace kvůli příspěvku na naší stránce. Hluboce se omlouváme komukoli, koho tento specifický post mohl urazit. Po zjištění, že je zavádějící, okamžitě jsme ho odstranili,“ komentoval mluvčí společnosti Beiersdorf, pod nějž Nivea spadá. Dodal, že značka je symbolem odlišnosti, tolerance a rovných příležitostí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1