Nizozemsko jako drogový ráj. Gangy mají čím dál větší svobodu, policie na ně nestačí | info.cz

Články odjinud

Nizozemsko jako drogový ráj. Gangy mají čím dál větší svobodu, policie na ně nestačí

Podle úřadů přestává nizozemská policie zvládat boj s drogovými gangy. Podle oficiálních údajů totiž trestná činnost klesá, úřady ale tvrdí, že jde jen o optický klam. Oběti totiž přestávají trestné činy hlásit, a organizovaný zločin tak přestává být pod dohledem.

Podle deníku De Telegraaf policie řeší jen jednu zločineckou skupinu z devíti. Detektivové navíc varují před tím, že v Holandsku vzniká doslova paralelní ekonomika. Kritici, kteří brojí hlavně proti liberálnímu přístupu vlády k prodeji a užívání konopí, tvrdí, že Nizozemsko bylo neúmyslně povýšeno na hlavní mekku obchodu s drogami a lidmi.

Velká část extáze, které přichází do Evropy a USA, pochází z výroben na jihu země. Ty jsou čím dál častěji řízeny marockými gangy, které se podílejí i na produkci konopí. A podle Europolu pochází až polovina kokainu v Evropě z Rotterdamu.

Policie proto požaduje, aby se jejich sbor rozšířil o dalších 2000 lidí, kteří by proti organizovanému zločinu bojovali. Podle statistik došlo v posledních devíti letech k poklesu zaznamenaných trestných činů až o 25 procent, tedy na méně než milion. Dalších 3,5 zločinů ale nikdo nenahlásil.

Podle vedoucího amsterodamského policejního sboru Pietera-Jaapa Aalbersberga, tráví řešením trestné činnosti ve spojitosti s gangy přibližně 60 až 70 procent času. Dnes jsou podle něj tamní mladíci ochotní vraždit za pouhé tři tisíce eur. „V 80. a 90. letech sem přicházeli profesionální zabijáci ze zahraničí, ti ale pracovali přibližně za 50 tisíc eur,“ řekl podle serveru The Guardian Aalbersberg.

Policejní odborová organizace ve své zprávě navíc varuje, že zločinci se čím dál častěji zaměřují na starší a zranitelnější osoby. Ministr spravedlnosti uznal, že zpráva, která upozorňuje na poddimenzovaný stav nizozemské policie je signál, který by vláda neměla podceňovat. Naopak přislíbil, že nadcházejících letech vláda investuje do boje proti organizovanému zločinu v průměru 276 milionu eur ročně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud