Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nizozemský král žil přes 20 let dvojí život. Teď ho čekají komplikace

Nizozemský král žil přes 20 let dvojí život. Teď ho čekají komplikace

Král Vilém Alexandr Nizozemský má neobvyklého koníčka, kterému se bez vědomí veřejnosti věnoval poslední téměř čtvrtstoletí. Je totiž vášnivým pilotem a svou zálibu pravidelně uplatňoval několikrát měsíčně, když jako kopilot komerčních letů pilotoval pro jednu z největších leteckých společností Evropy KLM.  

Koho by občas nelákalo zapomenout na svůj život, na realitu všedního dne, a být jednoduše někým jiným. Nizozemský král Vilém Alexandr to tak má dvakrát měsíčně - a to posledních 21 let, kdy inkognito pilotoval obří letadla komerčních letů. 

„Občas se zkrátka potřebuji vznést do oblak, vyčistit hlavu,“ říká král pro deník Der Telegraaf. „Máte letadlo, pasažéry a posádku a jste za ně zodpovědní. Nahoru si s sebou nemůžete vzít žádné problémy, které běžně máte na zemi, můžete tak kompletně vypnout, a soustředit se na něco úplně jiného,“ řekl král v rozhovoru pro nizozemský deník.

A pilotování mu podle všeho jde. Kapitán KLM Maarten Putman, s nímž král často létá, popisuje Viléma Alexandra jako skvělého pilota. „Vzhledem k tomu, že má nalétáno relativně málo leteckých hodin, tak je velmi dobrý. Zná skvěle všechny procedury,“ řekl Putman.

Přestože král se chce své vášni věnovat i nadále, na obzoru jsou pro něj komplikace. Společnost KLM totiž obnovuje svoji flotilu, což znamená, že se zbavuje i starších letadel Fokker 70 Cityhopper – právě těch, na nichž král létal. Aby mohl pilotovat Boeing 747, které vyřazené stroje nahradí, bude muset monarcha projít dalšími kurzy.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1