Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„No všichni kradli, ne?“ Příběhy 20. století nabízí unikátní vhled do světa normalizačních veksláků

1080p720p360p

„Vzala by sis veksláka?“, ptá se reportér Televizního klubu mladých z roku 1985 mladé prodavačky. „Vzala, měla bych se dobře.“ Další díl televizních Příběhů 20. století vypráví o světě veksláků a šedé ekonomice normalizačního Československa. 

Veksláci kšeftovali s markami, dolary i tuzexovými bony, ale také spolupracovali s StB, která se zajímala o západní turisty. Ve chvíli, kdy mluvíme o vekslácích, musíme zmínit i tehdejší plánované a centrálně řízené hospodářství, kde věčně něco nebylo k sehnání. A korupce se stala každodenní součástí života. Právě z nedostatku kvalitního a hlavně západního zboží se zrodili veksláci. Kolik jich přesně bylo, to nikdo neví.

Příběh dvou z nich vypráví další díl televizních Příběhů 20. století. Na svou veksláckou minulost vzpomínali pro sbírku Paměť národa boxer Stanislav Tišer a někdejší kulturista, dnes výživový poradce Vít Chaloupka. „Byli jsme úplná honorace,“ vzpomíná Chaloupka na dobu, kdy pracoval na recepci pražského hotelu Evropa a kšeftoval s markami nebo dolary. „Turisté, když v normalizačním Československu šli do banky, dostali 7 – 8 korun, ale cena té marky byla 17 korun. Takže když mu člověk nabídnul 15 korun, tak vám to raději vyměnil, že jo…“ popisuje tehdejší cenovou realitu Tišer. 

Chaloupka vyrostl na Žižkově, Tišer se narodil v Plzni do velké rodiny, do Prahy přišel později. Oba otevřeně vyprávějí o svém životě – kdo byli jejich idoly, jak se prali a věnovali se sportu. Tišer byl velká sportovní hvězda - pětkrát mistr republiky a Československý reprezentant, Chaloupka vyhrál Evropský pohár v kulturistice. Oba se sportu hodně věnovali, měli formální zaměstnání, ale vydělávali si hlavně jako veksláci. „Nějak jsem se k tomu nachomejt…oni mně vyháněli, já jsem se nedal, začal jsem dělat bony u Tuzexu,“ vzpomíná na svoje začátky Tišer.

Socialistická policie měla o vekslácích dobrý přehled, nad jejich existencí ale přivírala oči. „Tolerovalo se to, problém s policií žádný nebyl,“ popisuje upřímně Chaloupka život pod povrchem v hotelu Evropa. Podle Tišerových vzpomínek později několik veksláků zavřeli, nejvyšší trest byl 7,5 roku. Chaloupka také mluví o tom, jak ho kontaktovala StB a o spolupráci. „Byl to fajn chlap,“ vzpomíná na estébáka, který za ním přišel.

Jejich svědectví jsou upřímná a maximálně otevřená (jak se dělala „rulička“, triky veksláků, příhody…). Člověk si při sledování dokumentu uvědomí, jak je skvělé, že sbírka Paměť národa obsahuje i tato svědectví.

Tišer dnes učí box, Chaloupka se po revoluci věnoval cvičení, teď učí zdravý životní styl. Žádný z nich není vlivný ani bohatý, peníze z vekslu utratili. Jiní jejich méně šikovní někdejší kamarádi z ulice jsou teď bohatí podnikatelé. Stanislav Tišer říká, že je vídá ve vládě. On sám po roce 1989 radikálně změnil svůj život: založil boxerský klub a trénuje kluky ze sociálně slabých rodin. „Žil jsem si dobře, tak teď se snažím pomáhat druhým,“ říká.

TV Příběhy 20. století, díl 11. – Veksláci. Režie: Janek Kroupa. Dokumenty, které vycházejí z nahrávek pro sbírku Paměť národa, vysílá ČT v neděli v 18.15 hod. večer. Reprízy jsou v pondělí 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny už odvysílané díly najdete v iVysílání České televize

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744