Noční nebe o víkendu nabídne úžasnou podívanou. Uvidíte zatmění Měsíce i kometu

ČTK, ekb

09. 02. 2017 • 09:36

Vzácný úkaz budou o víkendu moci pozorovat lidé na většině míst planety. V pátek před půlnocí se budou Evropané moci těšit na částečné zatmění Měsíce. Pak na sebe pozornost strhne kometa, kterou v polovině minulého století spoluobjevil český astronom Antonín Mrkos.

Měsíc se začne do stínu Země nořit půl hodiny před páteční půlnocí středoevropského času. Stín překryje pouze část jeho povrchu, podle amerických astronomů citovaných agenturou AP by však mělo být zatmění vidět na většině míst naší planety včetně Evropy, Afriky či západní Asie. Trvat bude déle než čtyři hodiny.

V sobotu ráno se pak ve vzdálenosti 12,4 milionu kilometrů od Země přežene relativní rychlostí přes 20 kilometrů za sekundu kometa 45P. Zeleně světélkující těleso bude možné spatřit v souhvězdí Herkula. Na rozdíl od zatmění ale bude dobře pozorovatelné jen za pomoci dalekohledů.

Oficiální název komety zní 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Jedním z jejích objevitelů byl v roce 1948 český astronom Antonín Mrkos, který ji pozoroval na observatoři na Skalnatém plese se slovenskou kolegyní Ludmilou Pajdušákovou. O několik dní dříve ji nezávisle na nich objevil i japonský astronom Minoru Honda.

SDÍLET