Nová nanotechnologie změní kůži na cévy, léčit bude i Parkinsonovu nemoc nebo Alzheimera

vkr

13. 08. 2017 • 15:52

Technologie jako ze sci-fi filmu. Lékař na kůži přiloží jen malou destičku, která během několika vteřin dokáže změnit funkci buněk v těle pacienta. Může mu například obnovit cévy či přispět k napravení poškozených orgánů. To není fikce ale zítřejší realita. Vědci totiž nyní přišli s metodou, jak přeměnit kožní buňky pomocí vložení genetického kódu na jakékoliv jiné typy buněk. Technologie takzvané tkáňové nanotransfekce (TNT) by měla již brzy pomáhat při hojení ran a obnovování poškozených cév, nervů i samotných orgánů, uvádí odborný časopis Nature Nanotechnology.

Tato technologie, která by v případě masového rozšíření mohla znamenat převrat v regenerativním lékařství, byla prozatím vyzkoušena na myších a prasatech. U nich dosahovala úspěšnosti v 98 procentech případů.

Výzkumníci během testů například dokázali přeprogramovat kožní buňky u myši tak, aby se změnily na cévy, čímž jí vyléčili těžce zraněnou nohu. V jiném případě zase u malého hlodavce byli schopni uzdravit jeho mozkové buňky, což v budoucnu slibuje možnosti pro léčbu Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

„Je těžké si to představit, ale tato technologie je určitě dosažitelná, úspěšně funguje v 98 procentech případů,“ říká pro server Independent Chandan Sen, jeden z autorů metody. „S naší technologií můžeme přeměnit buňky kůže v základní prvky jiných orgánů doslova během několika vteřin. Celý proces je navíc neinvazivní,“ vypočítává klady TNT vědec.

Technologie funguje tím způsobem, že se na kůži přiloží nano-čip, který obsahuje genetický kód. Ten se do buněk transportuje pomocí elektrických impulzů, které však pacient téměř necítí.

Přestože již existují programy, které fungují na principu přeměny jednoho typu lidských buněk v typ jiný, tyto programy zatím vždy probíhají v laboratoři. Metoda TNT je první, kdy dochází k přeprogramování buněk přímo v těle pacienta.

„Díky naší nové nanočipové technologii mohou být poškozené orgány nahrazeny, prokázali jsme, že kůže je živná půda, kde můžeme nechat vyrůst mnoho jiných orgánů,“ dodal doktor Sen.

Očekává se, že první testy této nové technologie na lidech začnou probíhat během příštího roku.

SDÍLET