Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová nanotechnologie změní kůži na cévy, léčit bude i Parkinsonovu nemoc nebo Alzheimera

Technologie jako ze sci-fi filmu. Lékař na kůži přiloží jen malou destičku, která během několika vteřin dokáže změnit funkci buněk v těle pacienta. Může mu například obnovit cévy či přispět k napravení poškozených orgánů. To není fikce ale zítřejší realita. Vědci totiž nyní přišli s metodou, jak přeměnit kožní buňky pomocí vložení genetického kódu na jakékoliv jiné typy buněk. Technologie takzvané tkáňové nanotransfekce (TNT) by měla již brzy pomáhat při hojení ran a obnovování poškozených cév, nervů i samotných orgánů, uvádí odborný časopis Nature Nanotechnology.

Tato technologie, která by v případě masového rozšíření mohla znamenat převrat v regenerativním lékařství, byla prozatím vyzkoušena na myších a prasatech. U nich dosahovala úspěšnosti v 98 procentech případů.

Výzkumníci během testů například dokázali přeprogramovat kožní buňky u myši tak, aby se změnily na cévy, čímž jí vyléčili těžce zraněnou nohu. V jiném případě zase u malého hlodavce byli schopni uzdravit jeho mozkové buňky, což v budoucnu slibuje možnosti pro léčbu Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

„Je těžké si to představit, ale tato technologie je určitě dosažitelná, úspěšně funguje v 98 procentech případů,“ říká pro server Independent Chandan Sen, jeden z autorů metody. „S naší technologií můžeme přeměnit buňky kůže v základní prvky jiných orgánů doslova během několika vteřin. Celý proces je navíc neinvazivní,“ vypočítává klady TNT vědec.

Technologie funguje tím způsobem, že se na kůži přiloží nano-čip, který obsahuje genetický kód. Ten se do buněk transportuje pomocí elektrických impulzů, které však pacient téměř necítí.

Přestože již existují programy, které fungují na principu přeměny jednoho typu lidských buněk v typ jiný, tyto programy zatím vždy probíhají v laboratoři. Metoda TNT je první, kdy dochází k přeprogramování buněk přímo v těle pacienta.

„Díky naší nové nanočipové technologii mohou být poškozené orgány nahrazeny, prokázali jsme, že kůže je živná půda, kde můžeme nechat vyrůst mnoho jiných orgánů,“ dodal doktor Sen.

Očekává se, že první testy této nové technologie na lidech začnou probíhat během příštího roku.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744