Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová studie. Vědci přisli na to, proč někteří lidé mají modré oči

Nová studie. Vědci přisli na to, proč někteří lidé mají modré oči

Naši předkové měli zřejmě všichni tmavé oči. Modré oči se zřejmě začaly objevovat až před pěti tisíci lety v Severní Evropě. Genetická evoluce tak zřejmě postupovala rychleji, než se vědci domnívali. Za světlejší barvu očí může nejspíš zemědělství, uvádí server Psychology Today.

Standardní evoluční teorie počítají s tím, že se organismy přizpůsobují svému způsobu života díky výběru vhodných genů. Ty, které vykazují méně příznivou genovou výbavu, mívají logicky méně potomků.

S měnícím se způsobem života a změnou stravy člověka v souvislosti se zemědělskou revolucí by se dalo očekávat, že dojde i ke genové adaptaci. Změna jídelníčku člověka s nástupem zemědělství, tedy hlavně chovem zvířat pro maso a mléko a pěstováním obilnin či luštěnin, vedla například k odstranění intolerance na laktózu u dospělých.

Zatímco děti tráví mléko dobře, protože je hlavní součástí jejich potravy, dospělým přirozeně způsobovalo průjem a nadýmání. Právě nástup zemědělství a zařazení obilovin do jídelníčku vedly i ke změně zbarvení oční duhovky. Modré a zelené oči jsou tedy nejspíš výsledkem genetického přizpůsobení se změnám v zemědělské výrobě.

Úspěšné pěstování obilnin v severní Evropě vedlo k nedostatku vitamínu D ve stravě tehdejších obyvatel. Vitamín D má přitom důležitý vliv na imunitní systém a zdraví. Člověk ho přijímá nejen z potravy, ale i kůží působením slunečního světla.

Nedostatek vitamínu D

S nedostatkem vitamínu D si ale evoluce poradila. Antropolog Joseph Henrich to vysvětluje ztrátou melaninu v kůži, tedy tmavého pigmentu, který mimo jiné brání poškození kůže světlem. Do světlejší kůže tak mohlo proniknout více slunečních paprsků, což vysvětluje bledou barvu pleti u obyvatel severní Evropy.

Snížená pigmentace tak měla vedlejší účinek i na zbarvení duhovky seveřanů. Díky menšímu množství melaninu tak mají oči modré nebo zelené, a to na rozdíl od většiny světové populace, jejíž tělo produkuje více melaninu. 

Teorie amerického antropologa o původu modrých očí se přesto liší od názoru jiných vědců. Jiná úvaha mluví například o prapůvodní genetické mutaci. Za rozšířením světlé barvy duhovky vidí někteří nejen nárůst populace vlivem zemědělské produkce, ale třeba i migraci.  

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link