Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová teorie vzniku života na Zemi. Fyzik pracuje s předpokladem, že jsme mimozemšťané

Nová teorie vzniku života na Zemi. Fyzik pracuje s předpokladem, že jsme mimozemšťané

Ani raketoplány, ani vesmírné lodě s rychlostí blízkou rychlosti světla. Mimozemšťané se podle nové studie profesora Arjuna Berera dostali na Zemi úplně jinak – na částicích vesmírného prachu, který vesmírem cestuje rychlostí až 70 kilometrů za vteřinu. Z jednoho pobřeží USA na druhé tak vesmírná "havěť" umí letět necelou minutu, vzdálenost mezi Zemí a Jupiterem podle nové teorie zvládne překonat přibližně za 16 týdnů. 

Tak jsme ve vesmíru sami, nebo ne? A pokud nikoliv, dostali se mimozemšťané někdy na Zemi? Odpověď nabízí tým profesora Berery, který studoval proudění vesmírného prachu a přišel s hypotézou, že mikroorganismy z cizích planet mohli tento "dopravní prostředek" při svých meziplanetárních cestách pohodlně využívat.

Skafandr k tomu nepotřebovali. Vědci totiž již dříve zjistili, že ve vesmíru dokáží přežít například některé druhy rostlin, bakterií, ale i jednoduší živočichové - třeba Želvušky. Podle Berera tak lze podle jeho teorie rovněž vysvětlit i vznik života na planetě Zemi.

Fyzici tvrdí, že částečky prachu a mikroorgnismů se mohou srážet s pevnými částicemi v atmosféře, což jim dá dostatečnou energii, aby mohly uniknout gravitaci a vydat se na cestu do vesmíru, případně na jiné planety.

„Předpoklad, že kolize vzdušného prachu pomůže rozšířit organismy přes ohromné vzdálenosti mezi planetami, přináší nějaké velmi zajímavé možnosti, jak vzniknul život na Zemi,“ vysvětluje pro deník Independent Arjun Berera z edinburské univerzity. Vědecký tým dodává, že proces mohl být i opačný – tedy že mikroorganismy ze Země tímto způsobem doputovaly na jinou planetu.

Dříve vědci měli zato, že jedinou přirozenou možností meziplanetárního přesunu mikroorganismů byly asteroidy.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744