Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová vědecká fakta. 10 věcí, které byste měli vědět o antidepresivech

Nová vědecká fakta. 10 věcí, které byste měli vědět o antidepresivech

Když se na trhu poprvé objevila antidepresiva, řada nemocných lidí je brala jako dar z nebes. Dnes je užívají miliony lidí na celém světě, někteří ale dost možná zbytečně. Přečtěte si 10 zajímavých poznatků medicíny ohledně antidepresiv, které vás donutí k zamyšlení. 

  • Až u poloviny pacientů první antidepresiva nefungují. Třetině pacientů nezabírají žádná antidepresiva. Znamená to, že lidé trpící depresí musí nějaké léky vyzkoušet a počkat několik měsíců, zda zaberou, nebo ne.
  • Vědecké poznatky, na kterých se zakládají nejběžnější antidepresiva, jsou údajně zastaralé. Posledních padesát let se tvrdí, že depresi způsobuje nízká hladina serotoninu v mozku.  Podle nové studie mají pacienti s depresí spíše vyšší hladinu serotoninu. Znamená to, že běžná antidepresiva mohou situaci zhoršovat.

 

 

  • Podle některých vědců antidepresiva nefungují vůbec. Běžná antidepresiva jako Prozac a Seroxat fungují podle jisté studie jen u lidí s těžkými a velmi těžkými depresemi. U lehčí deprese zabere spíše psychologická terapie.
  • Zhruba polovina lidí zažívá nepříjemné vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří ztráta chuti na sex. Lidé také často tvrdí, že se necítí sami sebou, nepociťují hezké pocity a cítí zvláštní pocit odstupu.

  • Lidé, kteří užívají antidepresiva obsahující účinnou látku fluoxetin (známou jako Prozac), přibírají na váze.
  • Zjistilo se, že starší typy antidepresiv mohou způsobovat výpadky paměti. Jedná se o ty, které obsahují desipramin, imipramin, clomipramin a doxepin. Až polovina lidí si stěžovala také na problémy se soustředěním.

  • Existují minimálně čtyři přírodní doplňky stravy, které zlepšují účinek antidepresiv. Jedná se o Omega-3 rybí tuk, S-adenosylmethionin, methylfolát a vitamin D.
  • Pokud žena bere v průběhu těhotenství antidepresiva, zdvojnásobuje se šance, že bude mít dítě autismus. Alespoň to tvrdí studie, která zkoumala 145 456 těhotenství, z nichž sedm procent žen bralo antidepresiva.  

  • Paroxetin, který je vhodný pro adolescenty, má ve skutečnosti nebezpečné nežádoucí účinky. Podle studie mají lidé, kteří ho berou, tendenci častěji sebe poškozovat a pomýšlejí na sebevraždu.
  • Sociální fobie je nejčastěji léčena antidepresivy, ty ale nejsou nejefektivnější léčbou. Mnohem lépe funguje kognitivně behaviorální terapie, jejíž výsledky fungují i po skončení léčby. Psychologické terapie by proto měly být první volbou. 
 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744