Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové libry se zvířecím tukem už nedráždí jen vegany. Toto na nich vadí uživatelům drog

Nové libry se zvířecím tukem už nedráždí jen vegany. Toto na nich vadí uživatelům drog

Loni v září vypustila centrální banka Velké Británie do oběhu nové bankovky v hodnotě 5 a 10 liber, které jsou z plastu. Záhy ovšem novinka sklidila kritiku z řad vegetariánů, veganů a hinduistů. Polymerová hmota, ze které peníze jsou, totiž obsahuje lůj, jehož součástí je zvířecí tuk. Teď si ale stěžují také uživatelé drog. Prý se přes ně špatně šňupe kokain.

Poměrně silný polymer už několika konzumentům drogy pořezal nos. Uživatel kokainu z Birgminghamu sdělil pod příslibem anonymity redaktorovi britského zpravodajského webu Independent, že rozhodně není sám, kdo se velmi nepříjemně poranil.

Zpočátku přitom byli drogově závislí z nových bankovek nadšeni. Plastická hmota jde totiž jednoduše srolovat.

Užívání drog přes bankovku přitom zdaleka není ideálním způsobem – podobně jako u injekčních jehel také zde je riziko přenosu hepatitidy nebo HIV. V případě, že si uživatel pořeže nos a infikuje tak bankovku přímo krví, riziko přenosu se v případě jejího sdílení ještě znásobuje.

Status zákonného platidla ztratily staré papírové libry minulý týden. Stále je však mohou přijímat někteří obchodníci a lze je vyměnit v bankách. Na základně kritiky, kterou Bank of England kvůli novým bankovkám zejména z řad vegetariánů a určitých náboženským skupin sklidila, uvažuje, že v případě připravované 20. librové bankovky bude lůj nahrazen palmovým olejem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1