Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové svědectví dvacet let po smrti princezny Diany. Ani ji nepohřbili a rodinou už zmítaly hádky

Nové svědectví dvacet let po smrti princezny Diany. Ani ji nepohřbili a rodinou už zmítaly hádky

Ještě ani nedošlo k pohřbu a nad tělem tragicky zesnulé, národem milované princezny Diany už vypukly první spory. Svědectví přinese v nové sérii britská televizní stanice Channel 5 v dokumentu nazvaném Diana: 7 Days That Shook The Windsors. První díl odvysílá v úterý ve 21 hodin. 

Pozůstalé rozdělil pohled na to, kdo by měl jít první za princezninou rakví. „Nejvíce problémů přicházelo od jejího bratra Charlese Spencera,“ říká Anji Hunterová, která tehdy byla pověřena pohřebními přípravami.

Podle dokumentu chtěl bratr Diany jít za rakví sám, nicméně královská rodina tímto nápadem rozhodně nebyla nadšena, uvede dokument. Manžel Diany princ Charles navrhoval, aby šel za rakví sám on. Jenže odstavit princezniny dva syny rozhodně nebylo podle královského protokolu. 

Zbytek týmu, který pohřeb zajišťoval, měl pocit, že princové William a Harry by za rakví rovněž měli jít a snažili se je zapojit. Nicméně princ William, tehdy patnáctiletý, účast v procesí odmítnul s tím, že chce truchlit o samotě. Hunterová se zbytkem týmu se jej pak snažila přesvědčit, aby své rozhodnutí ještě přehodnotil.

„Když na to myslím, tak mi stále ještě běhá mráz po zádech. Řešili jsme to tehdy přes hlasitý odposlech, to, že William a Harry by tam měli být také. Najednou se ozval hlas prince Filipa, manžela královny Alžběty II. Všichni tehdy zapomněli, že je v té telekonferenci též. ´Je to hlavně o chlapcích. To oni ztratili matku,´ prohlásil velmi plačtivě,“ vzpomíná Hunterová, kterou překvapily Filipovy intenzivní emoce.

Od smrti princezny Diany a jejího přítele Dodiho Fayeda uběhne letos 20 let. Jejich auto havarovalo 31. srpna 1997 v pařížském tunelu poblíž Place de l'Alma poté, co se princezna snažila uniknout dotěrným fotografům.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1