Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinářka chtěla po Tindru historii svých intimních dat. To, co jí přišlo, ji zaskočilo

Novinářka chtěla po Tindru historii svých intimních dat. To, co jí přišlo, ji zaskočilo

Když novinářka Judith Duportailová napsala email do Tinderu, aby jí poslali její uživatelská data, rozhodně nečekala, co přijde. Pracovníci seznamovací aplikace jí totiž obratem vyhověli a následně doručili osm set stran těch nejintimnějších informací, která o Duportailové vedou. „Ta aplikace mě zná lépe, než jak se znám sama, ale co kdyby byla tato má data prodána, nebo ukradena?" ptá se novinářka.

„Jak jsem se probírala těmi stovkami zpráv, které jsem na Tinderu během let odeslala, vyjevily se mi zase všechny moje naděje, obavy a sexuální preference. Ale taky tajemství, o kterých jsem si myslela, že jsou již navždy ztracená. Tinder mě zná opravdu takovou jaká jsem,“ popisuje svoje první pocity při pročítání stovek stránek dat novinářka.

 

Pak ale jako by ji polil studený pot. Jenom představa, že její svazek četl před odesláním někdo ze společnosti Tinder, jí nebyla příjemná. Existují však i horší varianty. Co kdyby tato data byla prodána, nebo hůře - ukradena? Podmínky využívání služby jasně stanoví: „Neměli byste automaticky předpokládat, že vaše osobní informace a komunikace bude navždy v bezpečí.“ Podle pravidel navíc mohou být data mohou použita například k cílené reklamě, co kdyby však Tinder, podobně, jako již mnoho jiných firem dříve, napadli hackeři a data ukořistili?

„Lidé jsou nalákáni k tomu, aby mnoho svých osobních informací prostě bezduše předali nebo sdíleli,“ myslí si Luke Stark, sociolog se zaměřením na digitální média z dartmouthské univerzity. „Aplikace jako je Tinder využívají jednoduchého emočního jevu – lidé si nedokáží data představit. Proto nás vždy uhodí až to, když tyto informace vidíme vytištěné, jsme fyzické bytosti a potřebujeme zhmotnění věcí,“ domnívá se sociolog.

Není to ale záležitost jenom Tinderu, například Facebook má na každého ze svých dvou miliard uživatelů složku o obsahu tisíců stran. „Byl jsem počtem dat, které z Tinderu přišly, zděšen. Není to ale překvapivé, každá aplikace, kterou máme v našem mobilním telefonu, o nás shromažďuje stejné informace,“ myslí si Olivier Keyes, datový vědec na Washingtonské univerzitě. U Tinderu je však problém v tom, že aplikace shromažďuje informace choulostivé, takové, jejichž zveřejnění by bylo většině lidí nepříjemné.

„Překvapilo mě, co všechno jsem sdílela,“ rekapituluje novinářka. „Od míst, ze kterých jsem se přihlašovala, přes moje zájmy, koníčky a přání až po mé již smazané fotografie z Instagramu, lajky z Facebooku, vzdělání, věk mužů, o které se zajímám, informace jak často a kdy jsem se přihlašovala do aplikace a samozřejmě konverzace, které jsem s muži vedla,“ dodává Duportailová.

K čemu je Tinderu shromažďování tolika dat? „Proto, abychom mohli personalizovat zážitek pro každého našeho uživatele. Naše algoritmy, které k sobě přiřazují jednotlivé lidi, jsou dynamické a zohledňují mnoho různých faktorů,“ odpovídá tiskový mluvčí Tinderu.

Jistě, každá aplikace potřebuje data o svých uživatelích, aby se jim dokázala přizpůsobit. Ale to nedělá spánek lidí, kteří o existenci těchto několikasetstránkových kompromitujících materiálů uschovaných kdo ví na jakém serveru o nic klidnější.

Mimochodem, o svá data z aplikace může požádat Tinder každý Evropan. Víte, jak velkou složku vedou v Tinderu či na Facebooku na vás?

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744