Články odjinud

Novozélandský vědec jde na lov lochnesky. Vyzbrojil se moderní technologií a hodlá skoncovat s mýtem

Novozélandský vědec jde na lov lochnesky. Vyzbrojil se moderní technologií a hodlá skoncovat s mýtem

O bájné příšeře z jezera Loch Ness už vyprávěl bezpočet lidí, kteří ji údajně viděli. Nic to nemění na tom, že přinejmenším z pohledu vědců neexistuje. Teď se na tajuplné pole pouští mezinárodní tým pod vedením novozélandského profesora Neila Gemmela. Vědec chce zkoumat vzorky vody z jezera a určit, jestli se mezi nimi nachází i stopa po lochnesce.

Tým vědců pomocí testů DNA určí, které druhy v jezeře žijí. „Už přes tisíc lidí podalo svědectví, že v jezeře viděli příšeru. Možná tam je opravdu něco mimořádného,“ řekl agentuře AP novozélandský genetik Neil Gemmel z Univerzity v Otago, který skupinu vede.

Zvířata za sebou při pohybu ve vodě zanechávají nepatrné stopy DNA – pochází z jejich kůže, peří, šupin a moči, vysvětluje Gemmell. Spolu s kolegy odebere 300 vzorků vody na různých místech a v odlišných hloubkách jezera. Vyfiltruje z ní biologický materiál a z něj extrahuje DNA, kterou budou analyzovat. Výsledky testů chtějí vědci porovnat s databází známých druhů. K odpovědím se chtějí dopracovat do konce roku.

První svědectví o existenci lochneské příšery, které se přezdívá Nessie, přišly už v šestém století. Zatím poslední z nich média zaznamenala letos na konci března, kdy pár Američanů vyprávěl, že na vodní hladině jezera zahlédl hřbet neznámého zvířete nebo monstra.

Lochneská příšera je podle jedné z kolujících teorií vodní ještěr plesiosaurus, kterému se podařilo přežít vyhynutí dinosaurů. Podle jiné domněnky se jedná o jesetera, anebo obřího sumce. Mnozí mají za to, že svědectví o lochneské příšeře se nezakládají na pravdě a dají se vysvětlit silnými větry či plujícími kládami.

„Přikláním se spíše k variantě, že lochneska neexistuje, ale chci si tuhle hypotézu potvrdit,“ uvedl už před měsíce Gemmell. „Nakonec zmapujeme, jak je jezero Loch Ness biologicky rozmanité,“ dodal. Skutečným objevem by podle 51letého vědce bylo například určení invazivních, tedy nepůvodních druhů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud