Nový rekord! Australan zdolal nejvyšší vrcholy sedmi světadílů za 117 dní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový rekord! Australan zdolal nejvyšší vrcholy sedmi světadílů za 117 dní

Nový rekord! Australan zdolal nejvyšší vrcholy sedmi světadílů za 117 dní

Australan Steve Plain překonal rychlostní rekord ve zdolání nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů. Takzvanou Korunu planety (Seven Summits) pokořil v rozmezí 117 dní. Informovala o tom agentura AP poté, co australský horolezec dnes stanul na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu.

Dosavadní rekord držel Polák Janusz Kochański, který nejvyšší hory sedmi světadílů zdolal loni za 126 dní.

Šestatřicetiletý Plain zahájil svůj projekt Koruna planety 16. ledna expedicí na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson (4892 metrů). Mount Everest byl poslední horou, která mu do sbírky chyběla.

Organizace Himalayan Guides Nepal, která Plainovu expedici na Everest zajišťovala, dnes uvedla, že dostala ze základního tábora informaci, podle níž Australan se dvěma horskými vůdci dosáhl kolem 7:00 místního času vrcholu 8848 metrů vysoké hory. Nyní sestupuje dolů.

Kromě asijského Mount Everestu a antarktické Mount Vinson patří do Koruny světa ještě jihoamerická Aconcagua (6961), severoamerická hora Denali (známá dříve jako Mount McKinley, 6190), africké Kilimandžáro (5895), evropský Elbrus (5642), a Puncak Jaya (Carstensz Pyramid, 4884), nejvyšší hora ostrova Nová Guinea v Austrálii a Oceánii.

Korunu planety v minulosti zdolali i Miroslav Caban, Vladimír Nosek a bývalý pražský primátor Pavel Bém. Povedlo se to také Renatě Chlumské, která žije v rodném Švédsku, ale má rovněž české občanství. O zkompletování Koruny planety usiluje Radek Jaroš, který již byl na pěti potřebných vrcholech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.