Články odjinud

Nový rekord! Australan zdolal nejvyšší vrcholy sedmi světadílů za 117 dní

Nový rekord! Australan zdolal nejvyšší vrcholy sedmi světadílů za 117 dní

Australan Steve Plain překonal rychlostní rekord ve zdolání nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů. Takzvanou Korunu planety (Seven Summits) pokořil v rozmezí 117 dní. Informovala o tom agentura AP poté, co australský horolezec dnes stanul na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu.

Dosavadní rekord držel Polák Janusz Kochański, který nejvyšší hory sedmi světadílů zdolal loni za 126 dní.

Šestatřicetiletý Plain zahájil svůj projekt Koruna planety 16. ledna expedicí na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson (4892 metrů). Mount Everest byl poslední horou, která mu do sbírky chyběla.

Organizace Himalayan Guides Nepal, která Plainovu expedici na Everest zajišťovala, dnes uvedla, že dostala ze základního tábora informaci, podle níž Australan se dvěma horskými vůdci dosáhl kolem 7:00 místního času vrcholu 8848 metrů vysoké hory. Nyní sestupuje dolů.

Kromě asijského Mount Everestu a antarktické Mount Vinson patří do Koruny světa ještě jihoamerická Aconcagua (6961), severoamerická hora Denali (známá dříve jako Mount McKinley, 6190), africké Kilimandžáro (5895), evropský Elbrus (5642), a Puncak Jaya (Carstensz Pyramid, 4884), nejvyšší hora ostrova Nová Guinea v Austrálii a Oceánii.

Korunu planety v minulosti zdolali i Miroslav Caban, Vladimír Nosek a bývalý pražský primátor Pavel Bém. Povedlo se to také Renatě Chlumské, která žije v rodném Švédsku, ale má rovněž české občanství. O zkompletování Koruny planety usiluje Radek Jaroš, který již byl na pěti potřebných vrcholech.

 

Články odjinud