Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O nás bez nás. Univerzita v Mexiku pořádá konferenci o feminismu, ženy ale nepozvala

O nás bez nás. Univerzita v Mexiku pořádá konferenci o feminismu, ženy ale nepozvala

Studenti největší univerzity v Mexiku, kteří tento týden dostali do ruky veselé růžové letáky lákající k účasti na konferenci o feminismu, si velmi brzy všimli, že tu něco nehraje. Mezi 11 řečníky, kteří mají na akci vystoupit, totiž není ani jedna žena. Absence zástupkyň ženského pohlaví okamžitě vyvolala pobouření na sociálních sítích.

„Co bude dál? Konference o rasismu jen s bělochy?“ zní jeden z rozhořčených příspěvků na twitteru. Komentářů, které poukazovaly na neúčast diskutujících žen, se však sešlo mnohem víc.

Situaci začala okamžitě uklidňovat jedna z nejznámějších mexických feministek Marta Lamasová, která je zároveň jedinou ženou, která na konferenci pořádané Mexickou národní autonomní univerzitou vystoupí – ne jako diskutující, ale moderátorka. Sama Lamasová konferenci označuje za „jinou a provokativní“ a jak vysvětlila pro BBC, neúčast žen není omyl, ale záměr.

„Strávila jsem 48 let diskutováním feminismu, kdy se panelů účastnily jen ženy. Ale tentokrát jsem si pomyslela: ‚Dobře, podívejme se, co k tomu řeknou muži‘ … Snažím se změnit svět také pro muže,“ říká mexická antropoložka a politoložka.

Postavení žen v Mexiku je často kritizováno – dodnes jsou totiž vrcholné pozice obsazovány především muži. Proti tomu bojuje i feministická organizace Noc Nosostras, která po objasnění absence žen na konferenci akci chválí.

„Je dobře, že to vyvolalo diskusi o problému,“ řekla pro deník The Guardian spoluzakladatelka organizace Susana Ochoaová. „Myslím si, že byl jejich záměr dobrý, nebyl ale řádně komunikován,“ dodává.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1