O nás bez nás. Univerzita v Mexiku pořádá konferenci o feminismu, ženy ale nepozvala | info.cz

Články odjinud

O nás bez nás. Univerzita v Mexiku pořádá konferenci o feminismu, ženy ale nepozvala

Studenti největší univerzity v Mexiku, kteří tento týden dostali do ruky veselé růžové letáky lákající k účasti na konferenci o feminismu, si velmi brzy všimli, že tu něco nehraje. Mezi 11 řečníky, kteří mají na akci vystoupit, totiž není ani jedna žena. Absence zástupkyň ženského pohlaví okamžitě vyvolala pobouření na sociálních sítích.

„Co bude dál? Konference o rasismu jen s bělochy?“ zní jeden z rozhořčených příspěvků na twitteru. Komentářů, které poukazovaly na neúčast diskutujících žen, se však sešlo mnohem víc.

Situaci začala okamžitě uklidňovat jedna z nejznámějších mexických feministek Marta Lamasová, která je zároveň jedinou ženou, která na konferenci pořádané Mexickou národní autonomní univerzitou vystoupí – ne jako diskutující, ale moderátorka. Sama Lamasová konferenci označuje za „jinou a provokativní“ a jak vysvětlila pro BBC, neúčast žen není omyl, ale záměr.

„Strávila jsem 48 let diskutováním feminismu, kdy se panelů účastnily jen ženy. Ale tentokrát jsem si pomyslela: ‚Dobře, podívejme se, co k tomu řeknou muži‘ … Snažím se změnit svět také pro muže,“ říká mexická antropoložka a politoložka.

Postavení žen v Mexiku je často kritizováno – dodnes jsou totiž vrcholné pozice obsazovány především muži. Proti tomu bojuje i feministická organizace Noc Nosostras, která po objasnění absence žen na konferenci akci chválí.

„Je dobře, že to vyvolalo diskusi o problému,“ řekla pro deník The Guardian spoluzakladatelka organizace Susana Ochoaová. „Myslím si, že byl jejich záměr dobrý, nebyl ale řádně komunikován,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud