OBRAZEM: Ruiny s temnou minulostí. Opuštěné pavilony v Paříži sloužily jako lidská zoo | info.cz

Články odjinud

OBRAZEM: Ruiny s temnou minulostí. Opuštěné pavilony v Paříži sloužily jako lidská zoo

Vincenneský lesík je dnes pro Pařížany oblíbeným místem odpočinku. S místem se ale také pojí temná historie. Od roku 1899 chodili obyvatelé francouzského hlavního města do botanické zahrady obdivovat nejen exotické rostliny, ale i exotické lidské exponáty. Vincenneský lesík totiž nabízel i černošškou vesnici, kde domorodci návštěvníkům předváděli život z francouzských kolonií před kolonizací.

Tradice těchto ostudných lidských zoo však vznikla mnohem dříve. Začal s ní hamburský obchodník se zvířaty a ředitel zoo Carl Hagenbeck. Odchytil si při svých cestách krom zvířat i několik divokých Nubijců, které pak ukazoval všem platícím zákazníkům, a že jich bylo. Lidé byli zvědaví, toužili se alespoň dotknout divochů, o jejichž primitivním životě si smýšleli šílené báje.

Carl a jeho podnikavý duch se stal inspirací pro další země. Anglie, Francie i Belgie si udělaly své vlastní zoo složené výhradně z lidských bytostí. V Paříži jich vystavovali dokonce 400 a výstavu navštívilo přes 28 milionů diváků. A odtud je právě série snímků, které najdete v galerii. Pozůstatky budov, náznaky tajemna, atmosféra, kterou jen tak z hlavy nedostanete. Stopy lidí, co se chodili dívat na černochy v kleci...

Tyto výstavy vydržely až do druhé světové války a po ní se od nich začalo ustupovat. Jako poslední byl v Bruselu v roce 1958 k vidění konžský kmen. A touto akcí v Belgii tyto hanebné akce v Evropě skončily.

Další kuriozity najdete na webu Blesk.cz ZDE

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud