OBRAZEM: Ruiny s temnou minulostí. Opuštěné pavilony v Paříži sloužily jako lidská zoo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OBRAZEM: Ruiny s temnou minulostí. Opuštěné pavilony v Paříži sloužily jako lidská zoo

OBRAZEM: Ruiny s temnou minulostí. Opuštěné pavilony v Paříži sloužily jako lidská zoo

Vincenneský lesík je dnes pro Pařížany oblíbeným místem odpočinku. S místem se ale také pojí temná historie. Od roku 1899 chodili obyvatelé francouzského hlavního města do botanické zahrady obdivovat nejen exotické rostliny, ale i exotické lidské exponáty. Vincenneský lesík totiž nabízel i černošškou vesnici, kde domorodci návštěvníkům předváděli život z francouzských kolonií před kolonizací.

Tradice těchto ostudných lidských zoo však vznikla mnohem dříve. Začal s ní hamburský obchodník se zvířaty a ředitel zoo Carl Hagenbeck. Odchytil si při svých cestách krom zvířat i několik divokých Nubijců, které pak ukazoval všem platícím zákazníkům, a že jich bylo. Lidé byli zvědaví, toužili se alespoň dotknout divochů, o jejichž primitivním životě si smýšleli šílené báje.

Carl a jeho podnikavý duch se stal inspirací pro další země. Anglie, Francie i Belgie si udělaly své vlastní zoo složené výhradně z lidských bytostí. V Paříži jich vystavovali dokonce 400 a výstavu navštívilo přes 28 milionů diváků. A odtud je právě série snímků, které najdete v galerii. Pozůstatky budov, náznaky tajemna, atmosféra, kterou jen tak z hlavy nedostanete. Stopy lidí, co se chodili dívat na černochy v kleci...

Tyto výstavy vydržely až do druhé světové války a po ní se od nich začalo ustupovat. Jako poslední byl v Bruselu v roce 1958 k vidění konžský kmen. A touto akcí v Belgii tyto hanebné akce v Evropě skončily.

Další kuriozity najdete na webu Blesk.cz ZDE

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.