Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří ledovec se odtrhne od Antarktidy. Může to mít dramatické důsledky

Obří ledovec se odtrhne od Antarktidy. Může to mít dramatické důsledky

Obrovský ledovec, který nese označení Larsen C, se podle odborníku zanedlouho oddělí od zbytku ledovcového šelfu. Až se tak stane, reálně hrozí, že se rozpadne celý nejsevernější ledovcový šelf a stoupne hladina moří. 

Ledovec velký zhruba pět tisíc kilometrů čtverečních zatím u ledovcového pole drží asi 20 kilometrů ledu. Trhlina, kterou vědci pozorují už přes 10 let, se dosud zvětšovala stabilním tempem, v prosinci ale celý proces rapidně zrychlil.

Ledovcový šelf
Ledovcový šelf je souvislá vrstva ledu, která pokrývá moře při pobřeží nebo u ostrovů v polárních oblastech. Největším šelfem, je s 472 960 kilometry čtverečními, Rossův šelfový ledovec. S porovnáním Česká republika má rozlohu 78 866 km², té se nejvíce blíží Ameryho šelfový ledovec.

Ledová kra, která po odtržení vznikne, bude jednou z deseti největších, které se kdy objevily na volném moři. Její tloušťka dosahuje až 350 metrů.

Odtržení ledovce podle vědců, kteří se vyjádřili serveru The Guardian, zásadně promění celou oblast Antarktického poloostrova. Hrozí totiž, že se rozpadne celý šelf, což by mohlo mít za následek destabilizaci pevninských ledovců.

Zatímco ledovec Larsen C není sám o sobě nijak nebezpečný, následné ubývání pevninských ledovců ano. Pokud se naplní odhady expertů, začnou tyto ledovce po jeho odlomení velmi rychle „sjíždět“ do moře, kde roztají. Pak by se mohla hladina moří zvednout až o 10 centimetrů.

Podle vědců se nejedná o jev, který zapříčinilo globální oteplování, to mohlo celý proces pouze o něco urychlit. V minulosti už se v této oblasti odštěpily ledovce Larsen A (1995) a Larsen B (2002). 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1