Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od hrdinného činu Jana Palacha uplynulo 49 let. Kdo další se upálil na protest a proč?

Od hrdinného činu Jana Palacha uplynulo 49 let. Kdo další se upálil na protest a proč?

Česko si dnes připomíná 49. výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zapálil kolem půl druhé odpoledne 16. ledna 1969 před budovou Národního muzea v Praze a o několik dní později zemřel. Svým činem chtěl vybudit společnost paralyzovanou okupací Československa. Pohled do historie ukazuje, že Palach nebyl prvním a zdaleka jediným, kdo se rozhodl upálit na protest proti režimu.

 
 

Planoucí buddhistický mnich 

Fotografovi Malcolmu Brownovi přinesl celosvětovou proslulost a řadu ocenění snímek šestasedmdesátiletého buddhistického mnicha Thich Quang Duca klidně sedícího v lotosovém sedu, zatímco ho pohlcují plameny. Snímek vzbudil ve své době obrovské pozdvižení a dodnes mnoha lidem vytane na mysli jako první, když se hovoří o sebeupálení.

K tragické události došlo jedenáctého června 1963 v Saigonu. Thich Quang Duca se nechal polít benzínem a po krátké modlitbě se zapálil. Učinil tak na protest proti pronásledování buddhistů jihovietnamským režimem, v jehož čele stál prezident patřící ke křesťanské menšině.

Palach a ti další z východního bloku

Prostřednictvím médií se záběry hořícího mnicha dostaly i do zemí východního bloku, kde inspirovaly nejenom Jana Palacha. Několik měsíců před ním (8. září 1968) se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil polský úředník Ryszard Siwiec či bývalý člen Ukrajinské povstalecké armády a politický vězeň Vasyl Makuch (5. listopadu 1968).

Vlnu sebeupalování v zemích východního bloku zažehl ale až svým příkladem Jan Palach. Po jeho vzoru se v následujících měsících zapálila v tuzemsku i zahraničí řada osob. V Československu to byl Jan Zajíc či Evžen Plocek, v Maďarsku se na podporu Palachova činu upálil šestnáctiletý učeň Sándor Bauer.

Tibeťané a hořící kurdské ženy

Ve druhém tisíciletí plní světový tisk zejména Tibeťané, kteří se upalují na protest proti čínské okupaci, či Kurdové žijící mimo turecké území. V Kurdistánu se upalují hlavně ženy, které tím protestují proti domácímu násilí a vnuceným sňatkům. Za posledních pětadvacet let se jich upálilo více než 10 tisíc.

Živé pochodně svrhávají režimy

Vlna sebeupalování se před několika lety prohnala také řadou severoafrických zemí. Vše započal tuniský mladík Muhammad Buazízí, který se v prosinci 2010 upálil před sídlem provinční vlády ve městě Sídí Bú Zíd na protest proti špatným životním podmínkám. Jeho smrt spustila protesty proti tamní vládě, které vedly k pádu režimu prezidenta Zín Abidína bin Alího. Říkalo se jim jasmínová revoluce.

360p 240p
Jan Palach a jeho rozhovor s doktorkou v nemocnici po upálení

Podobně jako Buazízí se na protest proti režimu upálilo několik dalších Tunisanů, odezvu zaznamenal mladíkův čin také v dalších severoafrických zemích. V Egyptě, Alžírsku či Mauritánii se tehdy zapálila řada lidí.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744