Odseděl si 32 let za vraždu, kterou neudělal. Na svobodu ho dostala skupina studentů, co řekl po propuštění? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odseděl si 32 let za vraždu, kterou neudělal. Na svobodu ho dostala skupina studentů, co řekl po propuštění?

Odseděl si 32 let za vraždu, kterou neudělal. Na svobodu ho dostala skupina studentů, co řekl po propuštění?

Boží mlýny melou, ale někdy hrozně pomalu. Po 32 letech ve vězení se toho dočkal i nespravedlivě odsouzený Andrew Leander Wilson z Los Angeles. Za mřížemi seděl kvůli vraždě, kterou nespáchal. Od počátku tvrdil, že je nevinný, a dlouhodobě za něj bojovala i celá jeho rodina. Až studenti práva z Loyolské univerzity ale dokázali přimět soud, aby čin znovu projednal a po zjištění nových důkazů mohl Andrew po více než třech dekádách opustit svou celu.

„Říkal jsem si to celou dobu, nepřestávej bojovat. Nevzdávej se. Zdá se mi, že to je přesně to, co soudní systém chce, ale já jsem se nevzdal,“ tvrdí po propuštění Andrew. Do vězení se dostal, když mu bylo 30. Znovu na svobodu vyšel jako 62letý. Více než polovinu svého života zatím strávil za mřížemi. A jak se teď ukázalo, neoprávněně.

Andrewa v roce 1984 odsoudili za ubodání 21letého mladíka. Ten spal ve svém náklaďáku, když byl smrtelně zraněn. Ve voze s ním tehdy byla i jeho přítelkyně Saladena Bishopová. Když jí vyšetřovatelé ukazovali různé fotografie podezřelých, ukázala na Andrewa.

Jeho právníci roky poukazovali na to, že Bishopová je nedůvěryhodný svědek, protože kdysi podala falešné obvinění z napadení a znásilnění. Podle Andrewových obhájců ale obžaloba účelově zamlžovala důkazy proti jeho nevině.

Andrew začal ve výkonu trestu spolupracovat se studenty práva z Loyolské univerzity, kteří mají takzvaný Projekt pro nevinné, v rámci kterého se snaží odhalovat justiční křivdy.

Studenti objevili, že soud při jednání o Andrewově případu například vůbec nepřihlédnul ke svědectví kamarádky Bishopové, dle které se dívka už v minulosti pokusila pobodat svého přítele.

Díky odhalení nesprávných postupů soudu se tak mohl nevinný odsouzený po 32 letech dostat na svobodu. „Už je to za mnou. Teď se chci už jen dobře najíst a milovat svou rodinu,“ dodává Andrew, který prý necítí kvůli nespravedlivému obvinění žádnou hořkost.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.