Odsouzen Twitterem: Hollywood po lavině obvinění ze sexuálních útoků ochromuje nejistota

vkr

Naše newslettery rozesíláme každý týden

11. 11. 2017 • 23:00

Kdysi hrdý a sebevědomý Hollywood se proměnil k nepoznání. Krajinu provokativní vyzývavosti, instantní slávy a velkých peněz vystřídala nervozita, napětí a strach z honu na čarodějnice. Po těžkých vahách obviněných ze sexuálního obtěžování – Kevin Spacey, Louis C.K. či Harvey Weinstein – jakoby se nyní stavidla sociálních sítí protrhla. „Nikdo neví, kam toto povede, lidé se děsí, kdo bude další na řadě,“ komentuje situaci ve městě andělů Sasha Stoneová, zakladatelka stránky Awards Daily.

Opulentní vily, předražení právníci a jména, ze kterých se začínajícím herečkám podlamují kolena? Marná sláva. Nic z toho jakoby v současném Hollywoodu teď nic neznamenalo. Mnohem podstatnější než přepychové statky je názor veřejnosti, formovaný prostřednictvím sociálních sítí. Jeden správně namířený hashtag MeToo a zářivé kariéry se hroutí jako domy z karet. Čím zvučnější jméno, tím tvrději dopadnou.

„V Hollywoodu je nyní mnoho nervozity,“ přibližuje situaci Stoneová. „Publicisté jsou sice zaplaceni, aby se o těchto případech nešířili, ale nyní jsou v situaci, kdy již zprávy nedokáží ukontrolovat. Ve chvíli, kdy se nějaká taková informace o sexuálním obtěžování objeví, šíří se stejně rychle, jako šeptanda na trhu,“ dodává Stoneová.

Zametání kauz pod koberec již evidentně nefunguje. Producent Weinstein si podle magazínu New Yorker najal armádu špionů, včetně bývalých zaměstnanců izraelské tajné služby Mossad, aby špehovali a zastrašovali ty, kteří by ho z nevhodného chování obvinili. I přesto však britská a americká policie producenta vyšetřují ze znásilnění a napadení několika žen.

Jenže obviňování se množí geometrickou řadou a ke zničení oslnivé kariéry nyní často stačí jeden zhrzený tweet o deset a více let starých událostech.

Aniž by bylo cílem jakkoli snižovat či zpochybňovat otřesnou zkušenost řady obětí sexuálních útoků, zneužívání a nátlaku, ke kterým se jejich strůjci přiznali, má celá aféra i svoji odvrácenou stránku: Mnoho režisérů a producentů označilo současné hollywoodské klima za hon na čarodějnice, další jej přirovnali k teroru, který ve Francii kdysi rozpoutal revolucionář Robespierre. „Odsouzen twitterem. Nikdy jsem neviděl nic podobného tomu, co se děje nyní,“ vypovídá deníku Guardian pod podmínkou anonymity jeden z hollywoodských režisérů v narážce na to, jak málo v době sociálních sítí stačí k veřejné likvidaci dobrého jména. A smýt i pouhé podezření je skoro nemožné.

„Je to velmi zvláštní svět, do kterého jsme se nyní dostali,“ komentuje situaci Michéle Burkeová, maskérka se dvěma Oskary na kontě. „Na jedné straně je opravdu dobře, že o problému lidé hovoří. Na straně druhé je to tu nyní ale jako ve středověku – lidé jsou vláčeni bahnem a ještě je na ně kydána špína. Měl by tam být také nějaký proces, nějaká pravidla,“ dodává. 

Stará paradigmata však stále platí, tvrdí deník Guardian. Podle něj je současná veřejná kampaň jen vrcholkem ledovce a mnoho lidí z branže, kteří se dopouštěli sexuálního násilí, je stále ve svých funkcích. Mnoho obětí se i přes lavinu svědectví bojí mluvit. „Byl by to konec mé kariéry,“ říká k tomu, že by veřejně vystoupil nejmenovaný zaměstnanec studia, který byl sexuálně napaden svým bývalým šéfem. „Mluvil jsem o tom s kolegy, všichni jsme překvapeni, že se ten člověk ještě drží v branži. Ale nikdo to nechce zveřejnit jako první,“ říká. Není sám. Britský deník hovořil s mnoha dalšími lidmi z filmové branže, kteří tyto obavy potvrzují. 

„Herečky jako Rose McGowanová, která vystoupila z davu, aby nařknula Weinsteina, byla čestná výjimka,“ myslí si Sam Asi, člen Hollywoodské asociace zahraničních novinářů. „Pokud totiž chcete přežít Hollywood, tak nemůžete vejít ve známost jako někdo, kdo dělá potíže. Lidé se zkrátka bojí, že by jim veřejné vystoupení zničilo kariéru,“ dodává Asi.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Antabus jako lék na covid? Jen chabé domněnky a vědecký balast, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace české CNN, stanice CNN  po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.