Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odsouzen Twitterem: Hollywood po lavině obvinění ze sexuálních útoků ochromuje nejistota

Odsouzen Twitterem: Hollywood po lavině obvinění ze sexuálních útoků ochromuje nejistota

Kdysi hrdý a sebevědomý Hollywood se proměnil k nepoznání. Krajinu provokativní vyzývavosti, instantní slávy a velkých peněz vystřídala nervozita, napětí a strach z honu na čarodějnice. Po těžkých vahách obviněných ze sexuálního obtěžování – Kevin Spacey, Louis C.K. či Harvey Weinstein – jakoby se nyní stavidla sociálních sítí protrhla. „Nikdo neví, kam toto povede, lidé se děsí, kdo bude další na řadě,“ komentuje situaci ve městě andělů Sasha Stoneová, zakladatelka stránky Awards Daily.

Opulentní vily, předražení právníci a jména, ze kterých se začínajícím herečkám podlamují kolena? Marná sláva. Nic z toho jakoby v současném Hollywoodu teď nic neznamenalo. Mnohem podstatnější než přepychové statky je názor veřejnosti, formovaný prostřednictvím sociálních sítí. Jeden správně namířený hashtag MeToo a zářivé kariéry se hroutí jako domy z karet. Čím zvučnější jméno, tím tvrději dopadnou.

„V Hollywoodu je nyní mnoho nervozity,“ přibližuje situaci Stoneová. „Publicisté jsou sice zaplaceni, aby se o těchto případech nešířili, ale nyní jsou v situaci, kdy již zprávy nedokáží ukontrolovat. Ve chvíli, kdy se nějaká taková informace o sexuálním obtěžování objeví, šíří se stejně rychle, jako šeptanda na trhu,“ dodává Stoneová.

Zametání kauz pod koberec již evidentně nefunguje. Producent Weinstein si podle magazínu New Yorker najal armádu špionů, včetně bývalých zaměstnanců izraelské tajné služby Mossad, aby špehovali a zastrašovali ty, kteří by ho z nevhodného chování obvinili. I přesto však britská a americká policie producenta vyšetřují ze znásilnění a napadení několika žen.

Jenže obviňování se množí geometrickou řadou a ke zničení oslnivé kariéry nyní často stačí jeden zhrzený tweet o deset a více let starých událostech.

Aniž by bylo cílem jakkoli snižovat či zpochybňovat otřesnou zkušenost řady obětí sexuálních útoků, zneužívání a nátlaku, ke kterým se jejich strůjci přiznali, má celá aféra i svoji odvrácenou stránku: Mnoho režisérů a producentů označilo současné hollywoodské klima za hon na čarodějnice, další jej přirovnali k teroru, který ve Francii kdysi rozpoutal revolucionář Robespierre. „Odsouzen twitterem. Nikdy jsem neviděl nic podobného tomu, co se děje nyní,“ vypovídá deníku Guardian pod podmínkou anonymity jeden z hollywoodských režisérů v narážce na to, jak málo v době sociálních sítí stačí k veřejné likvidaci dobrého jména. A smýt i pouhé podezření je skoro nemožné.

„Je to velmi zvláštní svět, do kterého jsme se nyní dostali,“ komentuje situaci Michéle Burkeová, maskérka se dvěma Oskary na kontě. „Na jedné straně je opravdu dobře, že o problému lidé hovoří. Na straně druhé je to tu nyní ale jako ve středověku – lidé jsou vláčeni bahnem a ještě je na ně kydána špína. Měl by tam být také nějaký proces, nějaká pravidla,“ dodává. 

Stará paradigmata však stále platí, tvrdí deník Guardian. Podle něj je současná veřejná kampaň jen vrcholkem ledovce a mnoho lidí z branže, kteří se dopouštěli sexuálního násilí, je stále ve svých funkcích. Mnoho obětí se i přes lavinu svědectví bojí mluvit. „Byl by to konec mé kariéry,“ říká k tomu, že by veřejně vystoupil nejmenovaný zaměstnanec studia, který byl sexuálně napaden svým bývalým šéfem. „Mluvil jsem o tom s kolegy, všichni jsme překvapeni, že se ten člověk ještě drží v branži. Ale nikdo to nechce zveřejnit jako první,“ říká. Není sám. Britský deník hovořil s mnoha dalšími lidmi z filmové branže, kteří tyto obavy potvrzují. 

„Herečky jako Rose McGowanová, která vystoupila z davu, aby nařknula Weinsteina, byla čestná výjimka,“ myslí si Sam Asi, člen Hollywoodské asociace zahraničních novinářů. „Pokud totiž chcete přežít Hollywood, tak nemůžete vejít ve známost jako někdo, kdo dělá potíže. Lidé se zkrátka bojí, že by jim veřejné vystoupení zničilo kariéru,“ dodává Asi.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1