Články odjinud

Odsun, o kterém se nemluví. Nacisté chtěli začít s poněmčením obyvatel ve středních Čechách

Odsun, o kterém se nemluví. Nacisté chtěli začít s poněmčením obyvatel ve středních Čechách

Nucené válečné přesuny Čechů neskončily po obsazení takzvaných Sudet. Němcům za druhé světové války nestačilo pohraničí, ani následné obsazení země a vytvoření protektorátu. Chtěli rozmělnit české obyvatelstvo, které postupně měli vytlačit a pohltit příslušníci čisté německé rasy. Z toho důvodu se nacisté rozhodli, že v protektorátu utvoří několik německých enkláv, které rozbijí celistvost českého území. Jen ve středních Čechách v oblasti Benešovska, Neveklovska a Sedlčanska muselo od konce roku 1942 kvůli tomu opustit svůj domov několik desítek tisíc lidí, ačkoli se o tom stále příliš neví.

„O vystěhování Neveklovska a Sedlčanska a ještě několika obcí na Vysočině se příliš nemluví. První etapa začínala v roce 1942 a vystěhování pokračovalo až do roku 1944. Hlavním cílem bylo v kraji zřídit cvičiště pro jednotky Waffen SS,“ vysvětluje pro INFO.CZ spisovatelka a badatelka Jitka Neradová, která chodila v Neveklově do školy. Právě rozšíření cvičného prostoru bylo záminkou k vystěhování tisíců obyvatel, které mělo vést v delším horizontu k postupné germanizaci země. „Českomoravskou kotlinu osídlíme německými rolníky. Čechy přesídlíme na Sibiř nebo do oblastí volyňských. Češi musí pryč ze střední Evropy,“ řekl prý Adolf Hitler již v roce 1932.

Jižně od Prahy měla vzniknout velká německá enkláva příslušníků SS

Po okupaci Československa v březnu 1939 převzaly německé vojenské síly také zdejší bojová cvičiště v oblasti Brd, Milovic a Vyškova. Protože jejich kapacita jim přišla nedostatečná, rozhodli o jejich rozšíření. V souvislosti s tím už v roce 1940 říšský protektor Konstantin von Neurath prohlásil, že bude nutné vystěhovat některé obce, které se stanou součástí nových cvičišť. Nejvíce se měl zábor dotknout právě oblasti ve středních Čechách. Celkem zde zaniklo 65 obcí.

„Nejkrutěji byl postižen soudní okres neveklovský, kde bylo Němci zabráno a násilně vystěhováno všech jeho 33 obcí. Domov, majetek a existenci ztratilo celkem na 37 tisíc Čechů, kteří byli absolutně bez viny,“ zaznělo v poválečné interpelaci poslanců za obnovení tamního osídlení. Nucené stěhování začalo již na podzim roku 1942.

„V první fázi si vystěhovaní mohli vzít poměrně dost majetku. Bylo možné si vzít i dobytek, nebo i zemědělské stroje. V té poslední etapě už mohli odejít jen s kufříkem. Byl také vydán příkaz, že obydlí musí odevzdat dokonale uklizené a čisté, a proto než odešli, tak cídili a zametali, aby to mohli odevzdat tak, jak si nacisté přáli,“ vysvětluje Neradová. Vzpouzet se nemělo smysl. Vznik nového cvičiště podporovala i tehdejší protektorátní vláda. Ne každý se ale rozhodl odejít bez boje.

Někteří odmítli domovy opustit. Sebevraždy byly obvyklé hlavně u starších lidí

„Někteří se odmítli smířit s myšlenkou, že budou muset opustit svůj dům a volili radši sebevraždu. To se týkalo především starších lidí,“ vysvětluje badatelka. Přesné statistiky se lze ovšem těžko dopátrat. „Jaké scény se při tomto násilném vylidňování ryze českého kraje dály, kolik lidí to zaplatilo životem, sebevraždou a zešílením, těžko zjišťovati,“ popisovali 13. prosince 1945 na zasedání Prozatímního Národního shromáždění republiky Československé poslanci.

Ačkoli o nuceném stěhování věděli obyvatelé již předem, rozhodně se nemohli spoléhat na to, že by jim stát či nacistická správa hledali náhradní ubytování. Samozřejmě se to také nestalo a lidé museli mnohdy uklidit obydlí, odevzdat klíče a zůstali doslova na ulici pouze s tím, co měli na sobě a v menším zavazadle.

„Lidem bylo doporučeno, aby se nestěhovali do okolních vesnic, protože se předpokládalo, že ty se budou muset vystěhovat v další vlně.  Vím, že někteří lidé těch rad neuposlechli, a proto se pak stěhovali dvakrát. Jinak se přesouvali tam, kde je někdo přijal. Většina z nich se snažila, aby nebyli příliš daleko, protože měli vizi, že se budou moci vrátit. Část z nich si také myslela, že si budou chodit kontrolovat majetek,“ dodává Neradová.

Obyvatelé měli tedy na výběr, buď se spolehli na pomoc blízkých, kteří ovšem bydleli také až na druhém konci republiky, a proto svůj kraj opustili. Nebo se pohybovali po okolních vesnicích, kde se jim dařilo získávat ubytování na kratší i delší období. „Jak v Neveklově, tak v Sedlčanech byl zřízený úřad, který měl lidem pomoci zajistit nové ubytování. Podle svědectví pamětníků fungoval ale především formálně. Lidé si většinou bydlení nacházeli sami. Museli se uchylovat do stodol a různých nevyhovujících prostor. V jednom pokoji mnohdy žilo několik lidí,“ doplňuje badatelka. Němci si ale brzo uvědomili, že místní obyvatele potřebují.

Někteří obyvatelé přesto chtěli zůstat. Stali se z nich ale otroci nacistů

Protože ve vysídlených oblastech byly dlouhodobě tisíce vojáků, potřebovalo velení pracovníky, kteří by zajišťovali provoz cvičiště i pěstování zemědělských plodin a výrobu potravin. Proto někteří obyvatelé mohli zůstat. „Neveklov byl celý opuštěný, kromě jedné ulice, kam se sestěhovali všichni zbývající obyvatelé. Zůstat mohli ti, kteří se rozhodli pracovat pro Němce. V místě totiž žili vojáci, kteří potřebovali potraviny, takže v místě zůstal třeba pekař a podobné profese,“ popisuje Neradová.

Takzvaný SS-Hof vznikl v několika obcích. Zaměstnanci dostávali mzdu a také část úrody, jako obilí, brambory nebo mléko. Podle svědectví toho ale bylo tak málo, že to většinou nestačilo. Ani ti, kteří ve vesnicích zůstali, si ale nemohli ponechat svůj majetek. Za neustálé cvičné střelby z děl, kulometů a protitankových zbraní tak měli své domy ale alespoň na dohled.

Obyvatelé sice museli svoje obydlí okupantům odevzdat v perfektním a uklizeném stavu. To, co nacházeli po válce, se ovšem jejich původnímu domovu většinou nepodobalo ani zdaleka. Němci některé domy používali jako cvičné terče, lidem se proto po válce vracely rozstřílené ruiny bez oken.

„V této oblasti liduprázdné obce utrpěly nejvíce přímými zásahy, požáry a drancováním. Okna, dveře, podlahy, stropy, vrata, ploty a často celé střechy byly strhovány a bylo jich použito jako paliva nebo stavebního materiálu. Primární a sekundární elektrovodné zařízení a vedení uvnitř budov bylo vyrváno ze zdi. Vodovody zničeny a většina studen používána za latríny. (…) Kdysi kvetoucí kraj proměnil se v nevlídné pustiny a stal se zemí ubožáků,“ popisovali poslanci poválečnou situaci v oblasti.

Poválečná pustina se začala měnit až v 50. letech

Území bylo navíc značně nebezpečné, protože německá armáda nechala v místě množství nevyužité i nevybuchlé munice. Po válce se vrátilo zpět tam, kde kdysi mělo domov, asi 80 % původních obyvatel. Začátky byly ale těžké. Šířily se nemoci, nebyl dostatek lékařů, ale i učitelů. Někteří lidé tak museli už podruhé během pěti let ne vlastní vinou budovat opět od základu nový domov. Mezi těmi, kteří odešli, a těmi, kteří zůstali v místě sloužit Němcům, navíc bylo cítit napětí.

„Těžko říct, jestli ti, kteří tehdy zůstali, byli skutečně natolik loajální, nebo jen nechtěli opouštět svůj dům. Doteď se tam o tom příliš nemluví, je to tabu. Ale situace se začíná lepšit s tím, jak odcházejí pamětníci a traumata se mírní,“ popisuje badatelka.

Neutěšenou poválečnou situaci na místě měl pomoci řešit zřízený Koordinační výbor pro obnovu území, který se ovšem podle svědectví k pomoci stavěl spíše zdrženlivě. Právě kvůli tomu se za zlepšení situace v prosinci 1945 přimlouvali na zasedání prozatímního Národního shromáždění Františka Zemínová, Václav Mikuláš, Alois Neumann a Gustav Burian. Ke konkrétním obnovovacím snahám docházelo až od roku 1946, kdy začal přesun chovného a užitkového dobytka do této oblasti, odesílání hospodářských strojů, pohonných látek a traktorů a také o poskytnutí finanční pomoci. Teprve na přelomu 40. a 50. let se do zdejších obcí skutečně vrátil život.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818