Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odtajněné složky FBI zpochybňují smrt nacistického vůdce. Hitler měl přežít válku a odcestovat do Jižní Ameriky

Odtajněné složky FBI zpochybňují smrt nacistického vůdce. Hitler měl přežít válku a odcestovat do Jižní Ameriky

CIA v 50. letech odložila několik případů obsahující výpovědi o Hitlerově možném přežití války a následném odcestování do Jižní Ameriky. V nejvěrohodnější z nich figuruje Phillip Citroen, jenž se s Hitlerem měl několikrát sejít v kolumbijské Bogotě, vyplývá to z nově odtajněných dokumentů FBI.

Smrt nacistického lídra zpochybnily uveřejněné složky americkou FBI. Mezi výpověďmi zaslanými především obyvateli Jižní Ameriky vyniká jedna, jistého Phillipa Citroena. Ten CIA tvrdil, že se s Hitlerem osobně setkal v jihoamerické Kolumbii, což doložil nekvalitní fotografií muže připomínajícího Adolfa Hitlera.

Hitler se po odplutí do Jižní Ameriky měl představit jako Adolf Schuttlemayer. Citroen se s ním prý náhodně setkal při své pracovní cestě Kolumbií v části Bogoty zvané „Residencies Coloniales", kterou obývali především němečtí přistěhovalci. Později měli zůstat v kontaktu, několikrát se osobně setkat a Hitler se v budoucnu odstěhovat do argentinských And. Citroenův výrok byl později podpořen tezí člověka, označeného kódem Cimelody-3, která věděla o osobních setkáních mezi oběma muži.

To, že se Jižní Amerika stala útočištěm německých válečných uprchlíků, dokazují jména jako lékař Josef Mengele nebo zločinec Adolf Eichmann. Argentinský prezident Juan Perón dokonce nacistické emigranty vítal, neboť byl Hitlerovým sympatizantem.

Valná většina dopisů obdržených CIA v 50. letech byla zaznamenána a následně odložena na neurčito. Zaslaná tvrzení nebyla podložena dostatečně kvalitními fotografiemi zachycující Hitlerovo přežití. Skutečnost o smrti krutovládce tak zůstává neměnnou: Adolf Hitler byl nalezen mrtev vojáky Sovětského svazu. Společně se svou ženou Evou Braunovou se otrávili kyanidovou kapslí a Hitler se následně střelil do hlavy. Jejich těla byla v 70. letech spálena. Zamezilo se tak vytvoření pietního místa případným obdivovatelům.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744