Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Odvolali Trumpa,“ řekla svému exmanželovi na smrtelné posteli. Chtěla, aby zemřel šťastný

„Odvolali Trumpa,“ řekla svému exmanželovi na smrtelné posteli. Chtěla, aby zemřel šťastný

Ta zpráva ji těžce zasáhla. Její exmanžel a současně nejlepší přítel ležel na smrtelné posteli a ona od něj byla stovky kilometrů daleko. Bylo jasné, že nestihne dorazit z Texasu do Oregonu, aby se s ním rozloučila. Vyžádala si ho k telefonu a řekla mu slova, o kterých věděla, že mu přinesou ulehčení v posledních okamžicích.

Hlas bývalé manželky byl ten poslední, který slyšel Michael Elliott předtím, než zemřel. V krátkém telefonickém rozhovoru se muži dostalo zprávy, která jej potěšila. Pro Teresu Elliottovou nebyl totiž Michael jen bývalým partnerem, ale také nejlepším přítelem.

Když tedy došlo na smutné loučení s blízkým člověkem, věděla, jakými slovy mu odchod na onen svět zpříjemnit. „Řekla jsem mu, že všechno bude v pořádku,“ řekla Teresa Elliottová listu Washington Post. „A že odvolali Donalda Trumpa.“

Jeden z Michaelových přátel přitom podržel umírajícímu sluchátko u ucha, a když vydechl naposledy, promluvil na Teresu. „Řekl mi, že byl docela uvolněný. Jen se naposledy nadechl a odešel,“ popsala žena poslední chvilky bývalého manžela.

Michael Elliott byl dlouholetým věrným přívržencem demokratů a současnou politickou situací ve své zemi byl silně znepokojen. Donalda Trumpa označoval za „odporné individuum“, a tak jej milosrdná lež jeho exmanželky na smrtelném loži skutečně potěšila.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1