Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okolí největší islandské sopky se otřásá. Hrozí masivní erupce, která paralyzuje leteckou dopravu

Okolí největší islandské sopky se otřásá. Hrozí masivní erupce, která paralyzuje leteckou dopravu

Islandská sopka Bárdarbunga, kterou pokrývá ledovec Vatnajökull, podle expertů znovu hrozí erupcí. Na konci října zaznamenaly islandské úřady v oblasti sopky na jihozápadě země čtyři silná zemětřesení. Případná erupce by mohla narušit leteckou dopravu v Evropě, jak se stalo, když v roce 2010 vychrlil mrak vulkanického popela nechvalně proslulý islandský vulkán Eyjafjallajökull, napsal britský list The Sun.

Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. A v okolí jejího kráteru byly na konci minulého měsíce naměřeny otřesy o síle 3,9 stupně, 3,2 stupně, 4,7 stupně a znovu 4,7 stupně.

Vulkanolog Páll Einarsson z Islandské univerzity prohlásil, že otřesy svědčí o tom, že se Bárdarbunga "očividně připravuje na další erupci". K té však podle něj nemusí dojít bezprostředně, ale možná až během "příštích let". "Důvodem zemětřesení je fakt, že se tlak magmatu v magmatické komoře zvyšuje," dodal.

Islandský meteorologický úřad zatím nezvýšil stupeň varování, aktivitu vulkánu v posledních dnech ale označuje jako "vysokou". Podle zpravodajského serveru Iceland Monitor se jedná o nejsilnější otřesy od série erupcí této sopky v letech 2014 až 2015.

Výbuchy Bárdarabungy před třemi roky vytvořily v islandském vnitrozemí obří lávové pole o rozloze více než 85 kilometrů čtverečních. Vulkán ale nevychrlil příliš velké množství sopečného prachu, a ten navíc rychle klesal k zemi.

Právě kvůli sopečnému popílku je aktivita sopek na Islandu bedlivě sledována. Výbuch sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu. Postiženo bylo na 100.000 letů, což vedlo ke ztrátám ve výši 4,9 miliardy dolarů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1