Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opilec nevěděl, jak se dostal domů. Při pohledu do mobilu se ráno nestačil divit

Opilec nevěděl, jak se dostal domů. Při pohledu do mobilu se ráno nestačil divit

Celý příběh začal, když se Reece Park rozhodl prohýřit noc v tasmánském městě Launceston. Věci se ale vymkly kontrole. Když se chtěl mladík dostat domů, zasekl se v taxíku. Zoufalý řidič pak musel přivolat strážce zákona, aby mu s opilcem pomohli. Ti toho využili a celou situaci zdokumentovali.

Policisté opilce za pomoci jeho kamaráda dovedli až domů a uložili ho do postele. Z jeho stavu bylo jasné, že si Park nebude z inkriminovaného večera nic pamatovat, a tak strážci pořádku tento „slavný“ okamžik zvěčnili. Půjčili si jeho telefon a udělali si s Parkem selfie.

Když se Park ráno probudil, snažil se vzpomenout, jak se vlastně dostal domů, a jediné co ho napadlo, bylo prohledat svůj telefon. Tam podle serveru Vice samozřejmě narazil na fotku, kterou před pár hodinami pořídila dvojice policistů. Tu okamžitě vyvěsil na sociální sítě. Přeci jen, jedná se o úlovek, který jen tak nikdo nemá.

Seržant Craig Fox ale obratem vysvětlil, že takové jednání ze strany policii opravu není běžné. A na Facebooku zveřejnil status o tom, že by lidé, kteří se chystají požívat alkohol ve větším množství, měli mít spolehlivý plán, jak se dostat domů. Ne vždy musí být nablízku právě takto vstřícná hlídka. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1