Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opravdový hrdina: Desetiletý chlapec zachránil život bratříčkovi. Napodobil scénu z filmu

Opravdový hrdina: Desetiletý chlapec zachránil život bratříčkovi. Napodobil scénu z filmu

Desetiletý Jacob z Michiganu je hrdinou USA. Sám totiž zachránil život svému dvouletému bratříčkovi, který se málem utopil v bazénu. Jacob si vzpomněl na scénu ze svého oblíbeného filmu San Andreas, kde hlavní hrdina provádí resuscitaci, a napodobil ji. Herec Dwayne Johnson, který postavu ztvárnil, označil chlapce za „skutečného hrdinu“. 

Jacoba společně s jeho bratry - dvouletým Dylanem a desetiletým Gavinem – hlídala babička, protože maminka musela do práce. Dylanovi se ale povedlo v nestřeženém okamžiku vytratit ven a namířil si to do zahrady. Jacob si po chvíli všiml, že jeho malý bratr zmizel a vydal se ho hledat. Našel ho v bazénu obličejem dolů. Naštěstí nezazmatkoval – vytáhl ho z vody a začal ho resuscitovat. Přesně tak, jak to viděl ve svém oblíbeném filmu.

Povedlo se mu bratříčka nahodit, ale protože plně nereagoval, běžel Jacob za svojí babičkou, aby jí řekl, co se stalo. Ta zavolala záchranku, která Dylana odvezla do nemocnice. Tam mezitím vyrazila i maminka obou chlapců. „Byl v bezvědomí a byl dva dny na kyslíku. Ale už je na tom dobře a vyšetření neukázala žádné neurologické poškození, ani trvalé následky,“ popsala BBC stav Dylana.

Na svého staršího syna je moc pyšná. „Nedostává se mi slov. Jsem ohromená tím, co Jacob udělal,“ uvedla.

Malého hrdinu pochválil i herec Dwayne Johnson, jež ve filmu ztvárnil postavu, kterou se Jacob při snaze zachránit bratříčka inspiroval. „Neuvěřitelný příběh… Jsi skutečný hrdina. Jsme na tebe všichni pyšní!“ vzkázal Jacobovi.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1