Organizace na ochranu zvířat neprávem utratila čivavu. Zdrceným majitelům musí vyplatit tisíce dolarů

Info.cz, IvM

20. 08. 2017 • 07:00

Známá nezisková organizace na ochranu zvířat PETA čelí dalšímu skandálu. Podle deníku The Guardian odchytila a následně utratila čivavu, kterou šla vyvenčit devítiletá holčička do parku. K tomuto kroku ale podle soudů neměla právo a nyní vyplatí rodině v přepočtu více než milion korun. 

Rodina Zarateových podala žalobu na známou organizaci PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), která už od 80. let bojuje za práva zvířat. Podle ní měla organizace neoprávněně odchytit jejich čivavu, kterou v parku venčila devítiletá dcera. Navíc zvíře utratili ještě před tím, než uplynula pětidenní ochranná lhůta, kdy si majitel může své ztracené zvíře z útulku vyzvednout.

PETA označila celou kauzu za politováníhodnou chybu, podle ní měl organizaci kontaktovat majitel parku, který pořádal o odchyt volně pobíhajícího psa a kočky. Za neopodstatněné usmrcení Mayy teď rodině jako odškodnění vyplatí 49 tisíc dolarů. Obhájce Zarateových podotkl, že dohoda odráží těžkou ztrátu milované psa. Podle něj je ale rodina ráda, že už je celý případ uzavřen.

Organizace PETA je známá především kvůli boji proti pokusům na zvířatech a velkochovům, provozuje ale také útulek. Běžně tam provádí eutanázii, a to u zvířat, která veterináři považují za nemocná nebo příliš agresivní, aby je útulek mohl nabídnout k takzvané adopci.

V minulosti ale PETA čelila kritice, že zvířat utrácí nepřiměřeně mnoho. Organizace se ale brání tím, že k nim často doputují zvířata z jiných útulků nebo je přinesou majitelé, kteří si nemohou dovolit nákladnou léčbu.

SDÍLET