Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Organizace na ochranu zvířat neprávem utratila čivavu. Zdrceným majitelům musí vyplatit tisíce dolarů

Organizace na ochranu zvířat neprávem utratila čivavu. Zdrceným majitelům musí vyplatit tisíce dolarů

Známá nezisková organizace na ochranu zvířat PETA čelí dalšímu skandálu. Podle deníku The Guardian odchytila a následně utratila čivavu, kterou šla vyvenčit devítiletá holčička do parku. K tomuto kroku ale podle soudů neměla právo a nyní vyplatí rodině v přepočtu více než milion korun. 

Rodina Zarateových podala žalobu na známou organizaci PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), která už od 80. let bojuje za práva zvířat. Podle ní měla organizace neoprávněně odchytit jejich čivavu, kterou v parku venčila devítiletá dcera. Navíc zvíře utratili ještě před tím, než uplynula pětidenní ochranná lhůta, kdy si majitel může své ztracené zvíře z útulku vyzvednout.

PETA označila celou kauzu za politováníhodnou chybu, podle ní měl organizaci kontaktovat majitel parku, který pořádal o odchyt volně pobíhajícího psa a kočky. Za neopodstatněné usmrcení Mayy teď rodině jako odškodnění vyplatí 49 tisíc dolarů. Obhájce Zarateových podotkl, že dohoda odráží těžkou ztrátu milované psa. Podle něj je ale rodina ráda, že už je celý případ uzavřen.

Organizace PETA je známá především kvůli boji proti pokusům na zvířatech a velkochovům, provozuje ale také útulek. Běžně tam provádí eutanázii, a to u zvířat, která veterináři považují za nemocná nebo příliš agresivní, aby je útulek mohl nabídnout k takzvané adopci.

V minulosti ale PETA čelila kritice, že zvířat utrácí nepřiměřeně mnoho. Organizace se ale brání tím, že k nim často doputují zvířata z jiných útulků nebo je přinesou majitelé, kteří si nemohou dovolit nákladnou léčbu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744