Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Originální protest. Ruský poslanec do parlamentu místo sebe poslal papírového panáka

Originální protest. Ruský poslanec do parlamentu místo sebe poslal papírového panáka

Jeden z členů ruského parlamentu, Oleg Petrov zastupující stranu Jednotné Rusko, poslal místo sebe do parlamentu svoji kartonovou podobiznu. Vezmou si z něj další zákonodárci příklad a přestanou chodit do práce?

Nic není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Petrov nenechal přinést papírového panáka v obleku a se svou tváří do sněmovny proto, aby se mohl ulívat, ale proto, aby upozornil na skutečnost, jak své poslání berou někteří jeho kolegové.

Lídrovi frakce Jednotné Rusko totiž připadá, že jiní poslanci sedí ve svých lavicích stejně jako bezduší papíroví panáci a jen bez rozmyslu mačkají tlačítka, když k tomu dostanou povel. V jejich řadách vzbudil protest pořádný vztek.

Někteří z poslanců dokonce požadovali, aby byl zadržen Petrovův asistent, který figurínu do sálu přinesl. Jiní se zase chtěli nechat inspirovat a ptali se tak šéfa Státní dumy, zda za sebe příště mohou také vyslat své podobizny.

Nadšení naopak akce vzbudila u jednoho z čelních politiků regionu Petrohrad, Olega Kovala. Se svým kolegou si vyfotil selfie s výmluvně zdviženým palcem. Skutečný Oleg Petrov o velkolepou show přišel, jelikož doma léčí zlomenou nohu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1