Osamělost zvyšuje riziko předčasné smrti stejnou měrou jako obezita, dokázala studie

Info.cz, abe

09. 08. 2017 • 18:40

Díky technologiím mohou být lidé v mžiku v kontaktu s kýmkoli na druhé straně zeměkoule. Současná společnost je ale podle expertů snad nejosamělejší v historii. Život v izolaci podle nich navíc vede k předčasným úmrtím.

Až třetina Američanů se prý cítí osaměle a 18 procent Britů zažívá samotu buď „stále“, nebo „často“. Život bez blízkých ale nemusí působit jen depresi, podle odborníků také zvyšuje riziko předčasného úmrtí. U osamělých lidí se totiž pravděpodobnost dřívější smrti zvyšuje oproti ostatním až o 50 procent.

„Se zvyšujícím se věkem populace rostou také očekávání stále lepší zdravotní péče. Mnoho národů ale tvrdí, že nyní čelíme hlavně epidemii osamělosti,“ tvrdí pro web Quartz psycholožka z univerzity v Utahu Julianne Holt-Lunstadová. Izolovanost pramení dle jejích výzkumů také z „výdobytků“ moderní doby – delšího života, klesajícího počtu manželství, rodin s méně dětmi a vyšší míry rozvodovosti.

Zvýšené riziko předčasného úmrtí osamocených lidí potvrdila studie, které se účastnilo 3,4 milionu lidí z Ameriky, Evropy, Asie a Austrálie. Izolace zvyšovala dle dat riziko dřívějšího úmrtí stejně jako obezita.

Britští zákonodárci v lednu sestavili komisi, která se má problémem osamění zabývat a pokusit se ho řešit. Inspirovali se zavražděnou poslankyní Jo Coxovou, která se o téma také zajímala. Komise nyní spolupracuje s charitativními organizacemi, které se zaměřují na péči o rizikové skupiny, jako jsou staří lidé, nebo uprchlíci, kteří mohou snáze uvíznout v izolaci.

Podle Holt-Lunstadové ale existují cesty, jak by se lidé mohli sami ochránit před rizikem rostoucí osamělosti, která většinou přichází hlavně ve stáří. Důležitým způsobem je diverzifikovat své vztahy a nespoléhat pouze na známé z pracovního prostředí. Po jeho opuštění nebo odchodu do důchodu pak totiž člověk může zjistit, že zůstal sám.

K „léčbě“ epidemie osamělosti by mohli přispět i designéři a architekti, kteří by se dle psycholožky měli zaměřit na vytváření komunitních prostorů, jako jsou například společné zahrady, kde se lidé mohou snáze seznamovat.

SDÍLET