Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osamělost zvyšuje riziko předčasné smrti stejnou měrou jako obezita, dokázala studie

Osamělost zvyšuje riziko předčasné smrti stejnou měrou jako obezita, dokázala studie

Díky technologiím mohou být lidé v mžiku v kontaktu s kýmkoli na druhé straně zeměkoule. Současná společnost je ale podle expertů snad nejosamělejší v historii. Život v izolaci podle nich navíc vede k předčasným úmrtím.

Až třetina Američanů se prý cítí osaměle a 18 procent Britů zažívá samotu buď „stále“, nebo „často“. Život bez blízkých ale nemusí působit jen depresi, podle odborníků také zvyšuje riziko předčasného úmrtí. U osamělých lidí se totiž pravděpodobnost dřívější smrti zvyšuje oproti ostatním až o 50 procent.

„Se zvyšujícím se věkem populace rostou také očekávání stále lepší zdravotní péče. Mnoho národů ale tvrdí, že nyní čelíme hlavně epidemii osamělosti,“ tvrdí pro web Quartz psycholožka z univerzity v Utahu Julianne Holt-Lunstadová. Izolovanost pramení dle jejích výzkumů také z „výdobytků“ moderní doby – delšího života, klesajícího počtu manželství, rodin s méně dětmi a vyšší míry rozvodovosti.

Zvýšené riziko předčasného úmrtí osamocených lidí potvrdila studie, které se účastnilo 3,4 milionu lidí z Ameriky, Evropy, Asie a Austrálie. Izolace zvyšovala dle dat riziko dřívějšího úmrtí stejně jako obezita.

Britští zákonodárci v lednu sestavili komisi, která se má problémem osamění zabývat a pokusit se ho řešit. Inspirovali se zavražděnou poslankyní Jo Coxovou, která se o téma také zajímala. Komise nyní spolupracuje s charitativními organizacemi, které se zaměřují na péči o rizikové skupiny, jako jsou staří lidé, nebo uprchlíci, kteří mohou snáze uvíznout v izolaci.

Podle Holt-Lunstadové ale existují cesty, jak by se lidé mohli sami ochránit před rizikem rostoucí osamělosti, která většinou přichází hlavně ve stáří. Důležitým způsobem je diverzifikovat své vztahy a nespoléhat pouze na známé z pracovního prostředí. Po jeho opuštění nebo odchodu do důchodu pak totiž člověk může zjistit, že zůstal sám.

K „léčbě“ epidemie osamělosti by mohli přispět i designéři a architekti, kteří by se dle psycholožky měli zaměřit na vytváření komunitních prostorů, jako jsou například společné zahrady, kde se lidé mohou snáze seznamovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744