Osm set let tradice a 21. století v jednom – to je Matcha Tea | info.cz

Články odjinud

Osm set let tradice a 21. století v jednom – to je Matcha Tea

Osm set let tradice a 21. století v jednom – to je Matcha Tea
 

Z japonského zeleného čaje matcha se stává celosvětový fenomén a ekonomické odhady mu předpovídají velkou budoucnost. Kyosun s.r.o. je jedním z největších dovozců čaje matcha nejen v domovské České republice, ale i v Evropě. Bio Matcha Tea Harmony byl už podruhé v řadě oceněn jako Produkt roku na serveru Heuréka.cz, takže důraz na kvalitu a svědomitá péče o zákazníky se Kyosun s.r.o. vyplácí.

Co je matcha?

Matcha je japonský zelený čaj semletý na sametově jemný prášek. Pěstuje se zvláštním způsobem – rostliny čajovníku se tři týdny před sklizní zakryjí plachtami tak, aby k listům dopadalo minimum světla a vzrostla jejich produkce chlorofylu. Aby se zabránilo oxidaci čaje, listy se po sběru napaří horkou párou, následně se usuší, od dužiny se oddělí žilky a stonky, a poté se čaj mezi žulovými kameny semele na jemný smaragdový prášek. Jen díky této tradiční, leč časově náročné technologii staré více než 800 let, si čaj zachová vysoký podíl antioxidantů, vitamínů, minerálu a aminokyselin. Protože čajový prášek se ve vodě nerozpustí, pitím čaje dochází ke konzumaci celého čajového listu, což umožňuje lidskému organismu plně využít všechny zdravotní výhody čaje Matcha Tea.

Matcha TeaMatcha Teaautor: ČTK

Zdraví, energie, soustředění

Kromě antioxidantů a vitamínů je matcha opěvovaný pro svou schopnost zrychlit metabolismus až o 40 % a pomáhat tak odbourávat přebytečné tukové zásoby, pomáhá nastartovat imunitu, a obsahuje katechiny (zejména EGCG), látky, které podle klinických studií přispívají k udržení nízké hladiny cholesterolu v krvi i v boji proti civilizačním onemocněním. Tyto látky také vychytávají volné radikály a chrání buňky před poškozením.

Matcha TeaMatcha Teaautor: ČTK

Matcha je navíc plný čajové formy kofeinu, teofylinu, která se uvolňuje postupně po dobu 3-6 hodin. Tato čistě přírodní povzbudivá látka je vhodná pro ty, kterým nevyhovuje rapidní nárůst, ale i stejně rychlý pokles energie, nebo třeba nervozita a zrychlená srdeční frekvence, charakteristická pro kofein obsažený např. v kávě.

Další nespornou výhodou tohoto čaje je aminokyselina L-Theanin, která posiluje paměť, snižuje úroveň tělesného a duševního stresu a navozuje pocit relaxace bez ospalosti. Zvyšuje také produkci dopaminu a serotoninu, hormonů zlepšujících náladu. I přesto však pomáhá při koncentraci a podporuje jasnou mysl. Zejména díky těmto vlastnostem byl matcha po staletí oblíbený japonskými mnichy a samuraji. Dnes mu holdují studenti, sportovci nebo řidiči jako čistě přírodnímu energy drinku.

Matcha TeaMatcha Teaautor: ČTK

Tradiční čaj v moderním světě

Matcha byl donedávna součástí japonského čajového obřadu, až teprve v posledních letech si získává popularitu i v jiných zemích. Čajová ceremonie za použití tradičních nástrojů, jako jsou například čajová miska čawan, čajová lžička nebo bambusová metlička časen, trvá i několik hodin a příprava čaje je v ní vnímána jako meditace. Kyosun s.r.o. však představuje moderní přípravu tohoto čaje, která zabere pouze několik sekund. Čaj je balen do jednotlivých sáčků, které ho chrání před vzduchem a světlem, tedy vlivy, které způsobují jeho rychlou degradaci, a čaj je tak neustále čerstvý. Sáček stačí jen vysypat do šejkru nebo uzavíratelné láhve, zalít studenou či teplou vodou do 65 °C, případně dochutit ovocem, sirupem anebo medem, protřepat a je připravený k podávání. Šejkr jako moderní nástroj pro přípravu matcha je spolu se sáčky praktický a pohodlný způsob, jak si Matcha Tea připravit jednoduše kdekoli.

Aby měli zákazníci Matcha Tea záruku kvalitního čaje, každá šarže se dováží letecky zhruba každý druhý měsíc. Když zásilka čaje dorazí do skladu, testuje se na plísně, kvasinky nebo těžké kovy a zabalí se do jednotlivých sáčků. Certifikace bio je u Matcha Tea samozřejmostí a jeden z dalších způsobů, jak přiblížit svým zákazníkům kvalitní tradiční výrobek v moderním pojetí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud