Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osud rozdělených rodin nebyl 6letému chlapci lhostejný. Prodejem limonád pro ně získal 300 tisíc

Osud rozdělených rodin nebyl 6letému chlapci lhostejný. Prodejem limonád pro ně získal 300 tisíc

Když Američanka Shannon Gaggerová řekla svému šestiletému synovi o tom, jak na hranicích s USA oddělují děti migrantů od jejich rodičů, jeho první slova zněla „Děti ve vězení?“ Následně mu vysvětlila, co se vlastně děje a jak se lidé po celých Spojených státech snaží pomoci, aby mohly být rozdělené rodiny opět spolu.

Malý chlapec z Atlanty se rozhodl, že také pomůže - prodejem limonády. Chtěli vybrat alespoň tisíc dolarů (asi 22.000 Kč), nakonec se jim podařilo získat rekordních 13.283 dolarů (téměř 300.000 Kč).

„Mým dětem jsou tři roky a šest let, takže ještě úplně nechápou, kolik peněz se vybralo,“ uvedla Gaggerová. „Vědí ale, že je to hodně a jsou hrdí na to, že se do pomoci zapojilo tolik lidí,“ dodala. Rodina si o uplynulém víkendu postavila stánek a prodávala limonádu kolemjdoucím. Podařilo se jim vybrat 1100 dolarů. Následně sbírku přesunuli na facebook a „virtuální stánek s limonádou“ pak získal od přispěvatelů ještě další finance.

Gaggerová uvedla, že peníze rodina daruje texaské nevládní organizaci RAICES, která poskytuje právní pomoc migrantům. Tato nová zkušenost byla pro děti příležitostí, jak se naučit, že je důležité, aby rodiny držely pospolu, dodala.

„Lidé bojují za spravedlnost všude kolem nás. Naším úkolem je vyzdvihnout skvělou práci všech těchto organizací a najít nejlepší způsob, jak je podpořit,“ citovala CNN matku šestiletého chlapce. Podobně jako Gaggerovi vybírají peníze prostřednictvím stánků s limonádou i další rodiny, na sociálních sítích o tom informují s hashtagem #StandForKids.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744