Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osud rozdělených rodin nebyl 6letému chlapci lhostejný. Prodejem limonád pro ně získal 300 tisíc

Osud rozdělených rodin nebyl 6letému chlapci lhostejný. Prodejem limonád pro ně získal 300 tisíc

Když Američanka Shannon Gaggerová řekla svému šestiletému synovi o tom, jak na hranicích s USA oddělují děti migrantů od jejich rodičů, jeho první slova zněla „Děti ve vězení?“ Následně mu vysvětlila, co se vlastně děje a jak se lidé po celých Spojených státech snaží pomoci, aby mohly být rozdělené rodiny opět spolu.

Malý chlapec z Atlanty se rozhodl, že také pomůže - prodejem limonády. Chtěli vybrat alespoň tisíc dolarů (asi 22.000 Kč), nakonec se jim podařilo získat rekordních 13.283 dolarů (téměř 300.000 Kč).

„Mým dětem jsou tři roky a šest let, takže ještě úplně nechápou, kolik peněz se vybralo,“ uvedla Gaggerová. „Vědí ale, že je to hodně a jsou hrdí na to, že se do pomoci zapojilo tolik lidí,“ dodala. Rodina si o uplynulém víkendu postavila stánek a prodávala limonádu kolemjdoucím. Podařilo se jim vybrat 1100 dolarů. Následně sbírku přesunuli na facebook a „virtuální stánek s limonádou“ pak získal od přispěvatelů ještě další finance.

Gaggerová uvedla, že peníze rodina daruje texaské nevládní organizaci RAICES, která poskytuje právní pomoc migrantům. Tato nová zkušenost byla pro děti příležitostí, jak se naučit, že je důležité, aby rodiny držely pospolu, dodala.

„Lidé bojují za spravedlnost všude kolem nás. Naším úkolem je vyzdvihnout skvělou práci všech těchto organizací a najít nejlepší způsob, jak je podpořit,“ citovala CNN matku šestiletého chlapce. Podobně jako Gaggerovi vybírají peníze prostřednictvím stánků s limonádou i další rodiny, na sociálních sítích o tom informují s hashtagem #StandForKids.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232