Články odjinud

Osvětim loni navštívil rekordní počet lidí. Bývalý koncentrační tábor přilákal také tisíce Čechů

Osvětim loni navštívil rekordní počet lidí. Bývalý koncentrační tábor přilákal také tisíce Čechů

Více než 2,152 milionu lidí z celého světa navštívilo loni bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi a Osvětimi-Březince. "Je to skoro o 50.000 více návštěvníků než v dosud rekordním roce 2017," uvedl mluvčí muzea v Osvětimi Bartosz Bartyzel. V první desítce zemí z hlediska počtu návštěvníků se umístilo i Česko.

Čtyři pětiny návštěvníků využily možnosti prohlédnout si někdejší tábory s průvodcem. "To má velký význam, protože jde o nejhodnotnější formu návštěvy, která poskytuje hlubší znalosti a pochopení, jakož i umožňuje dialog a kladení otázek ohledně jednotlivých aspektů dramatických dějin. Žádný automat, žádný tištěný průvodce, ani elektronické zařízení nezastoupí lidský kontakt během návštěvy, která bývá emocionálně i informačně náročná," uvedl ředitel muzea Piotr Cywiński.

První desítku zemí, odkud pocházelo nejvíce návštěvníků, vedlo Polsko (405.000), před Velkou Británií (281.000) a USA (136.000). Česko (45.000) skončilo na deváté příčce, za Izraelem (65.000) a před Švédskem (42.000).

Loni nejvýrazněji vzrostl počet návštěvníků z Portugalska, zatímco poklesl zájem Číňanů, Izraelců a Poláků - a také Čechů. Česko na deváté příčce skončilo i předloni s 53.000 návštěvníky a i o rok dříve, s 60.000 návštěvníky.

Vzhledem k obrovskému zájmu muzeum doporučuje rezervovat si návštěvu - ať s průvodcem, anebo bezplatnou bez průvodce - v předstihu na webu visit.auschwitz.org.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud